Teatr Polska 2017!
poniedziałek, 28 sierpnia 2017

"Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" rusza w trasę w ramach Programu Teatr Polska. Już we wrześniu odwiedzimy 5 miast Lubelszyzny:

2 września, godz. 18:00 Krasnystaw

3 września, godz. 18:00 Zamość

10 września, godz. 18:00 Chełm

11 września, godz. 18:00 Biała Podlaska

25 września, godz. 18:00 Kraśnik

 

O spektaklu:

Co naprawdę myślimy o Ukraińcach? Jakie wspomnienia przywozimy z wycieczek do wschodnich sąsiadów? Jak często powielamy stereotyp polskiego spojrzenia na dziką i zacofaną Ukrainę? Ziemowit Szczerek porusza w swojej książce temat stosunków polsko-ukraińskich, naszej wspólnej historii i wzajemnych relacji społecznych. Bohaterami są młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają na wschód, aby obserwować, ale również korzystać z ukraińskiej egzotyki. Historie z tych podróży, mocno podkoloryzowane, sprzedają później żądnym sensacji rodakom. Ziemowit Szczerek otrzymał za tę książkę Paszport „Polityki” 2013.

 

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.

 

Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.

 

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

 

Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz dziewiąty. Do tegorocznego programu zgłosiło się ponad 130 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 21 przedstawień, a Komitet Organizacyjny przyznał dotacje wybranym 17 teatrom.

 

W programie TEATR POLSKA 2017 zaprezentujemy spektakle:

„Beze mnie”, reż. Tomasz Cymerman, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

„Blisko”, reż. Alicja Morawska-Rubczak, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

„Come Together”, reż. Wojtek Ziemilski, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie

„Cudowna Podróż”, reż. Aleksiej Leliawskij , Teatr Lalka Warszawa „Dziady-Noc pierwsza”, reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin w Supraślu „Gniazdo”, reż. Agnieszka Mielcarek , Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

„Huljet, huljet”, reż. Dagmara Żabska, Teatr Figur Kraków Fundacja Działań Twórczych, Kraków „Humanka”, reż. Agata Puszcz, Teatr Polski w Bielsku-Białej

„Najgorszy człowiek na świecie”, reż. Anna Smolar, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

„Prosta historia”, reż. Radosław Kasiukiewicz, Tomasz Maśląkowski, Fundacja LALE. Teatr, Wrocław

„Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, reż. Remigiusz Brzyk, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

„Pustostan”, reż. Paweł Paszta, Teatr Współczesny w Szczecinie

„Tu Wersalu nie będzie”, reż. Rabih Mroue , Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, reż. Elżbieta Depta, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

„Zabijanie Gomułki”, reż. Jacek Głomb, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy „Żabka”, reż. Fabrizio Montecchi, Teatr Animacji w Poznaniu „Żniwa”, reż. Igor Gorzkowski, Polski Teatr Tańca - Balet Poznański

 

W ramach programu TEATR POLSKA od 2 września do 30 listopada 2017 roku odbędzie się 127 prezentacji 17 spektakli w 62 miejscowościach.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na: www.teatrpolska.pl.

 

      

Galeria
Sponsorzy/patroni