Wspomnienie Romana Kruczkowskiego
środa, 2 października 2019

Z ogromnym smutkiem informujemy, że 2 października zmarł Roman Kruczkowski wybitny aktor, związany z Teatrem Osterwy od 1966 roku, zasłużony wieloletni prezes lubelskiego oddziału ZASP. Twórca 1wielu wspaniałych ról, które na zawsze zostaną w naszej pamięci.

Pogrzeb odbędzie się 7 października o godz. 14:00 na Cmentarzu na Majdanku.

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy współczucia.

 

ROMAN KRUCZKOWSKI (1936-2019)

Urodził się 28 lutego 1936 r. we Włocławku. Ukończył Studium Dramatyczne przy Teatrze Polskim we Wrocławiu w 1959 r., należał do zespołów aktorskich w kilku teatrach, gdzie pracował po 2-3 sezony: Teatr Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, w teatrze w Wałbrzychu - scena Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze, w Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu i w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częsrtochowie. Do Lublina przybył wraz z żoną Barbarą Wronowską, został aktorem Teatru im. Juliusza Osterwy w 1966 r. Na deskach naszego teatru wykreował wiele wybitnych ról, te ostatnie - Oberona w "Śnie nocy letniej" czy Mateusza Lewitę w "Mistrzu i Małgorzacie" jeszcze przed chwilą grał na scenie przy ul. Narutowicza.

Każdy sen kiedyś się kończy...

Drogi Romanie,

to była wielka przygoda, móc poznać Ciebie. Rozmowa z Tobą zawsze była przyjemnością, poza konwenansem i utartym schematem. gdyby nie Twoja ciekawość mnie, otwarty umysł i serce, Puk byłby tylko cieniem. Puk przeglądał się w Tobie, był odbiciem Twojej nieoczywistej wrażliwości, poczucia humoru, spleenu, tęsknot i głodu miłości - trochę poza światem, między snem a jawą.

Drogi Puku-Oberonie,

"spieszmy się więc, bo szybko tnie obłoki

rydwan księżyca zaprzężony w smoki

i błyska Wenus zwiastunka aurory,

co widząc duchy przedświtowej pory

wracają na cmentarze..."

                                   Przemek Stippa

Galeria
Sponsorzy/patroni