Tytuł: jestem lekka jak rzęsa wiatru. pienię się. jestem piana.
Autor: Klaudia Hartung-Wójciak
Tytuł oryginału: Historia teatru w praktyce inspirowana materiałami z archiwum Teatru im. J. Osterwy w Lublinie oraz Adrianą Lecouvreur E. Legouvego, E. Scribe'a i F. Cilei
Przekład:
Opis

jestem lekka jak rzęsa wiatru. pienię się. jestem piana.

(historia teatru w praktyce inspirowana materiałami z archiwum Teatru im. J. Osterwy w Lublinie oraz  Adrianą Lecouvreur  E. Legouvégo, E.Scribe’a i F. Cilei)

 

 „jestem lekka jak rzęsa wiatru. pienię się. jestem piana” to melodramatyczny rytuał w archiwum; przywracanie głosów, ciał, dźwięków oraz obrazów XIX, XX i XXI - wiecznych miłosnych performansów.

Jak zagrać miłość, kto może grać miłość i jakie miłości chcemy widzieć na scenie teraz? Czy aktorki naiwne, heroiny i amantki to dzisiejsze lamparcice pijące sałery? Czy raczej typy kobiece, które nigdy nie istniały lub już nie istnieją, ale niepokojąco nas nawiedzają? Jak wyrażały miłość bez opamiętania, jak najmniejszym poruszeniem rzęsy wywoływały największe poruszenia serc, dlaczego musiały umierać i mdleć wielokrotnie? Czy warto rzeźbić wizerunki Lidii Zamkow i Janiny Martini w pianie? Dlaczego od końca lat 70. kobiety sukcesywnie znikają z repertuaru Teatru im. J. Osterwy w Lublinie i jego historii?

Między badaniem a fantazjowaniem odnajdujemy inne historie teatru i kobiecego, odzyskując to, co dotychczas odrzucane: melodramatyczne, intuicyjne, żenujące, cielesne, abiektalne, naiwne, histeryczne, emocjonalne, campowe. Przejmując kategorie kulturowo i gatunkowo przypisywane „kobiecemu” podążamy niedocenianymi ścieżkami emancypacji i performansu.

 

 

 

W scenografii spektaklu został wykorzystany piękny dywan wykonany przez artystów z Art Relief

 

Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnejma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Paweł Kluszczyński,  Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Katarzyna Tokarska – Stangret, Wiktoria Tabak, Agnieszka Wójtowicz

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych z grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Informacje
Premiera: 17 grudnia 2021 r.
Czas trwania: 60 minut
Liczba przerw: -
Realizatorzy
Reżyseria i dramaturgia: Klaudia Hartung-Wójciak
Muzyka: Piotr Peszat
Scenografia: Wiktoria Walendzik
Kostiumy: Hanka Podraza
Reżyseria światła: Jędrzej Jęcikowski
Przygotowanie wokalne: Bartosz Lisik
Obsada
Justyna Janowska
NAIWNA I CZUŁA DOTYKA WSZYSTKIE RÓŻNE PUCHATE ZWIERZĘTA
Jowita Stępniak
KATASTROFICZNO-PODWÓRKOWO-EROTYCZNA UPRAWIA FEMME FATALE I NIEMIECKI
Maciej Grubich
NIE-ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA NIE STRONI OD PLOTKI I GARDZI CARITAS
Michał Czyż
ŁABĘDZICA TONĄCA W OCEANIE SMUTKU SAUDADE
Sponsorzy/patroni