Jestem lekka jak rzęsa wiatru... prapremiera!
środa, 8 grudnia 2021

jestem lekka jak rzęsa wiatru. pienię się. jestem piana. - pod tym tytułem kryje się niezwykły eksperyment, próba odkrycia nieznanej historii lubelskiej sceny, melodramatyczna podróż przez teatralne archiwum...

 

Jak zagrać miłość, kto może grać miłość i jakie miłości chcemy widzieć na scenie teraz? Czy aktorki naiwne, heroiny i amantki to dzisiejsze lamparcice pijące sałery? Czy raczej typy kobiece, które nigdy nie istniały lub już nie istnieją, ale niepokojąco nas nawiedzają? Jak wyrażały miłość bez opamiętania, jak najmniejszym poruszeniem rzęsy wywoływały największe poruszenia serc, dlaczego musiały umierać i mdleć wielokrotnie? Czy warto rzeźbić wizerunki Lidii Zamkow i Janiny Martini w pianie? Dlaczego od końca lat 70. kobiety sukcesywnie znikają z repertuaru Teatru im. J. Osterwy w Lublinie i jego historii?

Wykorzystując cytaty akustyczne, nagrania, zdjęcia, fragmenty scenariuszy, zapisy metod podejmujemy się reanimacji wybranych spektakli i projektów ostatnich 135 lat (1886-2021). W spektaklu „jestem lekka jak rzęsa wiatru. pienię się. jestem piana”, m.in.  „Roxy” Ireny Ładosiówny, „Lato w Nohant” Zofii Modrzewskiej, „Mazepa” Wandy Laskowskiej, „Intryga i miłość” Marii Wiercińskiej czy „Komu bije dzwon” Lidii Zamkow odzyskują swoją cielesną obecność. Jednak, co istotne, „kobiece” narracje rozumiemy nie tylko jako tworzone przez kobiety, ale przede wszystkim jako pewien rodzaj wrażliwości, relacyjności i otwartości wytwarzanych historii.

 

17 grudnia 2021 r., godz. 19:00 prapremiera szkolna

18 grudnia 2021 r., godz. 19:00 premiera szkolna

19 grudnia 2021 r., godz. 17:00 premiera szkolna

 

Spektakl 17 i 19 grudnia będzie tłumaczony na Polski Język Migowy, w tych dnia funkcjonować będzie również pętla indukcyjna.

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Galeria
Sponsorzy/patroni