Premiera "Jestem lekka..."
poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Jeszcze nie do końca opadły nam emocje po premierze „Historyji…” a już zapraszamy Was na kolejną.

Za niecałe dwa tygodnie premiera spektaklu „jestem lekka jak rzęsa wiatru. pienię się. jestem piana.” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak.

Ten spektakl pozwala zanurzyć się w historii teatru. Nie tak podręcznikowo, ale całym sobą. Zapraszamy Was do skoku na głęboką wodę, wypłynięcia na głębiny istoty teatru – emocje.

Kształt współczesnego teatru wynika z wielowiekowego procesu jego rozwoju. Pragniemy przybliżyć widzom wygląd widowisk teatralnych w różnych okresach funkcjonowania teatru poprzez próbę rekonstrukcji archiwalnych spektakli. Chcemy pokazać, jakich środków artystycznych używano na scenie, jak kształtowały się i zmieniały modele aktorstwa.

„jestem lekka jak rzęsa wiatru…” to melodramatyczny rytuał w archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy, opowieść o emocjach, przywracanie głosów, ciał, dźwięków oraz obrazów XIX, XX I XXI-wiecznych miłosnych perfomansów. Choć na ekranie pojawiają się kolejne daty, tytuły i nazwiska - najważniejsze jest to, co pomiędzy nimi: piękno, wzruszenia, współodczuwanie widzów i aktorów. To spektakl o emocjach, jakie towarzyszyły i towarzyszą zarówno widzom jak i aktorom.

Powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych z grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Projekt zakładał stworzenie spektaklu dla młodzieży o historii Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Scenariusz został stworzony na podstawie materiałów archiwalnych Teatru im. J. Osterwy oraz skryptów z improwizacji zespołu i młodzieżowej grupy warsztatowej.

 

„jestem lekka jak rzęsa wiatru. pienię się. jestem piana.”
Historia teatru w praktyce inspirowana materiałami z archiwum Teatru im. J. Osterwy w Lublinie oraz Adrianą Lecouvreur E. Legouvego, E. Scribe'a i F. Cilei

 

Realizatorzy:

Reżyseria i dramaturgia: Klaudia Hartung-Wójciak

Muzyka: Piotr Peszat

Scenografia: Wiktoria Walendzik

Kostiumy: Hanka Podraza

Reżyseria światła: Jędrzej Jęcikowski

Przygotowanie wokalne: Bartosz Lisik

 

Obsada:

Justyna Janowska / NAIWNA I CZUŁA DOTYKA WSZYSTKIE RÓŻNE PUCHATE ZWIERZĘTA

Jowita Stępniak / KATASTROFICZNO-PODWÓKOWO-EROTYCZNA UPRAWIA FEMME FATALE I NIEMIECKI

Maciej Grubich / NIE-ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA NIE STRONI OD PLOTKI I GARDZI CARITAS

Michał Czyż / ŁABĘDZICA TONĄCA W OCEANIE SMUTKU SAUDADE

 

GRAMY:

21 kwietnia 2022 r. o godzinie 19.00

22 kwietnia 2022 r. o godzinie 10.00 i 19.00

23 kwietnia 2022 r. o godzinie 19.00 – PREMIERA

24 kwietnia 2022 r. o godzinie 19.00

 

Rezerwacja biletów: ONLINE, telefonicznie w Dziale Komunikacji i Rozwoju Publiczności, tel.:  81 532 44 36 oraz w Kasie Teatru, tel.: 81 532 42 46

Galeria
Sponsorzy/patroni