Kobiety w Teatrze
piątek, 22 kwietnia 2022

„jestem lekka…” jako archiwum emocji

- Odtwarzamy kilka kobiecych spektakli, które powstały na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy, ale to nie jest rekonstrukcja. Odtwarzamy fikcjonalizując, domyślając i zmyślając – mówi o spektaklu „jestem lekka…” Klaudia Hartung - Wójciak – jego reżyserka i dramaturżka.

To spektakl złożony z kobiecych realizacji np. „Roxy” Ireny Ładosiówny, „Lato w Nohant” Zofii Modrzewskiej, „Mazepa” Wandy Laskowskiej czy „Komu bije dzwon” Lidii Zamkow, ale przepuszczany przez wrażliwość i wyobraźnię twórców. W swojej pracy odwołują się do XIX i XX - wiecznych fachów aktorskich z widocznym podziałem tego co męskie i tego co kobiece.

- Staraliśmy się to przeanalizować nie tylko na poziomie tekstu, ale też na poziomie ciała. Zastanawialiśmy się czym to jest cieleśnie, w jaki sposób kobieta jest na scenie – dodaje reżyserka. Spektakl „jestem lekka…” nazywa esejem muzyczno – wizualnym, albo archiwum emocjonalne, bądź afektywne – to był punkt wyjścia do pracy z aktorami na scenie.

Bohaterką spektaklu jest też jego scenografia przygotowana przez rzeźbiarkę Wiktorię Walendzik:

- W naszej pierwszych spotkaniach, mówiłyśmy, że scenografia nie ma zabudowywać teatru, tworzyć scenograficznego domku, tylko raczej elementy scenografii mają być oddzielnymi obiektami. Tak by każdy element na scenie był oddzielną rzeźbą.

 

Spektakl „jestem lekka…” gramy do niedzieli. W sobotę 23 kwietnia zapraszamy na PREMIERĘ.

 

Na każdy pokaz obowiązuje specjalna promocja - dla młodzieży i rodziców. Wystarczy, że rodzice zaproszą do teatru swoje dzieci, albo dzieci zabiorą na spektakl rodziców a bilety dla dorosłych będą w cenie biletów ulgowych. Rezerwacja biletów: online, telefonicznie w Dziale Komunikacji i Rozwoju Publiczności, tel.:  81 532 44 36 oraz w Kasie Teatru, tel.: 81 532 42 46

 

"jestem lekka jak rzęsa wiatru. pienię się. jestem piana."

Historia teatru w praktyce inspirowana materiałami z archiwum Teatru im. J. Osterwy w Lublinie oraz Adrianą Lecouvreur E. Legouvego, E. Scribe'a i F. Cilei

 Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych z grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Galeria
Sponsorzy/patroni