Miesiąc z Osterwą
poniedziałek, 9 maja 2022

Znakomity aktor, reżyser, twórca jednego z najważniejszych nurtów na scenie polskiej - Juliusz Osterwa od 1949 roku jest patronem naszego Teatru. 10 maja minie 75. rocznica jego śmierci, a 23 czerwca to 137. rocznica urodzin. Dla nas to czas, kiedy chcemy wspominać Osterwę, przypominać jego dorobek, opowiedzieć o tym, co dziś dla nas jest szczególnie ważne z jego myśli i idei. Przygotowaliśmy cykl: „Łączy nas Osterwa”.

Już od wtorku zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych – będziemy prezentować najważniejsze informacje dotyczące Juliusza Osterwy, jego dorobek artystyczny i wiele ciekawostek, które pokazują jak ciekawym i wyjątkowym  był człowiekiem. Zależy nam na wyciągnięciu go z zakurzonych ram i pokazaniu jak bardzo był nowatorski  i jak bliskie na współcześnie miał podejście do teatru. Juliusza Osterwę na patrona teatru wybrali sami aktorzy. Zofia Stefańska wspominała: „Zdawaliśmy sobie sprawę z czasów, w jakich żyjemy i z narzuconych nam z zewnątrz ograniczeń, ale chcieliśmy, aby teatr był ponad to, aby sztuka była sztuką. Dlatego Osterwa i jego ideały znaczyły wtedy dla nas tak wiele (...). "Nieprzytomny fantasta", który goni za "maniackimi imprezami" – tak Osterwę określił Józef Szczublewski, autor jego biografii. Ważny moment to rok 1919, kiedy Osterwa zakłada  legendarną grupę Reduta - uznawaną za pierwsze polskie laboratorium teatralne.

Juliusz Osterwa szukał też nowych słów, by opisać teatr, aktora, scenę… Pomysł radykalnej przemiany teatralnej leksyki zrodził się w jego głowie w pierwszej połowie XX wieku. Osterwa twierdził, że zapożyczenia z innych języków to "chwasty na grzędach polmowy [języka polskiego]". O słowie "teatr" pisał, że "mierzi jego uszy" i że jest "obcą nazwą prześladującą nas od czasów greckich".

Czym jeszcze zaskakiwał Osterwa? Jak ważna postacią jest dla naszego Teatru? Przez najbliższe tygodnie Juliusza Osterwę chcemy przypomnieć, zadziwić jego twórczością, pokazać jak bardzo swoją myślą wyprzedzał czasy mu współczesne.

Szukajcie cyklu „Łączy nas Osterwa” w naszych mediach społecznościowych i przestrzeni wokół teatralnej.

 

Zapraszamy do Teatru im. Juliusza Osterwy.

 

 

www.treatrosterewy.pl

 

Dział Komunikacji i Rozwoju Publiczności

tel.: 81 532 44 36 / pn.-pt. 8.00 – 16.00

 

Kasa teatru

tel.: 81 532 42 46 / 605 274 673 / wt.-so. 12.00 – 19.00, niedziela 16.00 – 19.00

 

Widzimy się w teatrze!

 


 

Galeria
Sponsorzy/patroni