Najważniejsze pytanie tego spektaklu brzmi "czym jest szczęście?”
To opowieśćo społeczeństwie, w którym pozornie każdy ma to czego pragnie, nie ma tabu i wszyscy są szczęśliwi, a jeśli czegoś brakuje, to jest soma – skuteczny narkotyk. Reżyser we współczesnej adaptacji „Nowego wspaniałego świata” jakie ryzyko niosą ze sobą: podporządkowanie się systemowi, wyjałowienie człowieka z prawdziwych relacji i nastawienie na konsumpcjonizm i wygodę. Z jednej strony jednostka jest wolna od trosk i przyziemnych zmartwień, ale z drugiej strony pozbawiona sedna istnienia człowieka: moralności, głębokich relacji rodzinnych i miłości.
Piotr Ratajczak, przedstawiając wizję Huxleya zadaje Widzowi pytania. Sztuka koresponduje ze współczesnym światem, nie jest obojętna wobec zagrożeń, lęku przed przyszłością, którą rządzi algorytm, przystawalność i komercja. „Nowy wspaniały świat” to widowisko, które jest lustrem – ten obraz uwiera i niepokoi, po to tylko, żebyśmy mogli się przyjrzeć i zobaczyć z dystansu w jakim jesteśmy punkcie jako społeczność.
Sceniczny świat stworzony przez Ratajczaka jest sensualny, pełen ruchu, muzyki i barwnego widowiska. Aktorom Osterwy towarzyszą tancerze, a scenografia i kostiumy w stylu retro futuryzmu tworzą klimat świata z przyszłości, choć przecież wykreowanego przed prawie stu laty.
Ten wyjątkowy spektakl swoją prapremierę będzie miał 4 lutego na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Tego nie można pominąć – „Nowy wspaniały świat” na teatralnej scenie otworzy wiele zmysłów, pozostawi wiele wrażeń i co najważniejsze: nie pozostawi nikogo obojętnym.
Zapraszamy Panstwa do wzięcia udziału w wydarzeniu, a także w zabawie, w której możecie zdobyć darmowe zaproszenia na spektakl.