Noc Kultury w Osterwie
czwartek, 1 czerwca 2023

Początek, to godzina 15:00 i wernisaż wystawy „Fredro na scenie… życia i teatru”, której kuratorką jest Anna Nowak, znawczyni historii teatru lubelskiego.

Kolejne wydarzenie to spotkanie z potomkiem Fredry - Maciejem Szeptyckim.
- Opowieści rodzinne o tym, skąd jesteśmy, zaczynają się pewnie gdzieś w latach siedemdziesiątych. Zbiega się to także z takim momentem, kiedy po raz pierwszy po okresie drugiej wojny światowej moi dziadkowie i rodzice mogli zacząć jeździć do miejsc, z których pochodzimy – do Łaszczowa czy Łabunia – mówi Aleksander Szeptycki. Jego życiową misją jest utworzenie miejsce pamięci sławnego pradziadka - Domu Komedii Fredry w Łaszczowie. Znalazł na to idealny sposób: „zamienia cebulę w kulturę” – zrezygnował z szefowania w korporacji i został rolnikiem na Roztoczu. Maciej Szeptycki o swoich pomysłach i planach niebawem opowie w Teatrze Osterwy. Spotkanie z nim zaplanowano na godzinę 16:00 na Małej Scenie.


Na deser organizatorzy zaplanowali pokaz „Zemsty” w reżyserii Redbada Klynstra-Komarnickiego Teatru Telewizji – to 17:00 również na Małej Scenie.
Sobotnie popołudnie w Teatrze Osterwy wypełnione będzie treściami i obrazami z życia i twórczości Aleksandra Fredry. Warto wtedy być w  Teatrze, by dowiedzieć się więcej o tym wybitnym twórcy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc rozdawane są wejściówki – dostępne w kasie Teatru od 1 czerwca, od godziny 13:00.

O godz. 20:00 na Małej Scenie będziecie mogli obejrzeć spektakl ''Sonata Kreutzerowska'' . Główny bohater - Pozdnyszew - opowiada o swoich relacjach z kobietami począwszy od pierwszych  doświadczeń erotycznych, poprzez zakochanie i wreszcie  małżeństwo. Lekkość i humor mieszają się tu z grozą i obłędem, który prowadzi bohatera do tragicznego finału.
Spektakl oparty na noweli Tołstoja jest wnikliwym studium relacji damsko męskich oraz tego jak narzucone role społeczne i normy obyczajowe zabijają prawdziwe czyste uczucia.
Spektakl otrzymał Grand Prix  17 Festiwalu Teatrów Niewielkich


Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym planem na 3 czerwca:

foyer i balkony

 

15:00 - otwarcie wystawy ''Fredro na scenie...życia i teatru'' / I piętro

22:00 - Spotkanie z duchami Teatru / wejściówki do odebrania w Kasie biletowej Teatru od 2 czerwca, godz. 13:00

mała scena

 

16:00 - spotkanie z Maciejem Szeptyckim, potomkiem Aleksandra Fredry i współtwórcą Domu Komedii Aleksandra Fredry / wejściówki do odebrania w Kasie biletowej Teatru od 1 czerwca, godz. 13:00

17:00 - pokaz Teatru Telewizji: „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Redbada Klynstry-Komarnickiego / Mała Scena / wejściówki do odebrania w Kasie biletowej Teatru od 1 czerwca, godz. 13:00

20:00 - spektakl ''Sonata Kreutzerowska''

duża scena

 

17:00 - finałowy pokaz warsztatów młodzieżowych

19:00- finałowy pokaz warsztatów młodzieżowych

 

 

 

 

 

 

Galeria
Sponsorzy/patroni