Sezon 2022 / 2023 rozpoczęlismy premierą spektaklu ''Księżyc i magnolie'' autorstwa Rona Hutchinsona w reżyserii Jose Iglesiasa Vigia ( premiera 24. 09. 2022 r.). Spektakl to komedia opowiadająca o procesie tworzenia scenariusza do słynnego filmu ''Przemineło z wiatrem''. Kolejną premierą był spektakl ''Nowy wspaniały świat'' Aldousa Huxleya w reżyserii Piotra Ratajczaka (premiera 04. 02. 2023 r.). Ten tytuł trafił w serca wielu Widzów i pojawił się na wielu językach. Możemy przyznać, że słuchając i czytająć Państwa opinie ten spektakl jest jednym z najciekawszych w naszym repertuarze. Futurystyczna wizja świata, wspaniała scenografia i choreografia, a do tego wszystkiego soma, która wprowadza spokój i równowagę. Ostatnim premierowym spektaklem były ''Ciężkie czasy'' Michała Bałuckiego w reżyserii Redbada Klynstra-Komarnickiego (premiera 22. 04. 2023 r.). Satyra o próżności, rozrzutności i niegospodarności polskich elit opowiedziana w towarzystwie dźwięków perkusji i kunsztu aktorskiego.
Na Małej Scenie spektakle premierowe to ''Diabelski młyn'' Eric Assous w reż. Marka Pasiecznego, pomysłodawca i producent spektaklu: Tomasz Bielawiec we współpracy z Kamilą Janik (premiera 01.10.2022 r.), ''Sonata Kreutzerowska'' Lwa Tołstoja w reż. Łukasza Lewandowskiego, inicjator projektu: Daniel Salman (premiera 26.11.2022 r.), ''Mój boski rozwód'' Geraldine Aron w reż. Marka Pasiecznego, inicjatorka projektu: Magdalena Sztejman (premiera 01.04.2023 r.).
Poza spektaklami w Teatrze Osterwy działo się wiele innych wydarzeń. W październiku graliśmy koncert zespołu ''Playing Family i wystawiliśmy spektakl ''Nad Niemnem'' w ramach 27. edycji lubelskich Konfrontacji Teatralnych. Grudniowy sylwestrowy wieczór spędzliśmy z komedią ''Księżyc i magnolie'' z gwiazdorską obsadą. Początek roku to ogromny sukces dla spektaklu ''Sonata Kreutzerowska''. W marcu ten tytuł zdobył Grand Prix w 17. Festiwalu Teatrów Niewielkich w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.W lecie otworzyliśmy wystawę ''Fredro na scenie… życia i teatru'' nawiązując tym samym do roku Aleksandra Fredry.
Odwiedzaliśmy także lubelskie miejscowości wraz ze Sceną Reduta. Zagraliśmy ''Prawdę'' w Kraśniku i Hrubieszowie, ''Diabelski młyn'' w Parczewie, ''Zły'' w Krasnymstawie i Biłgoraju, ''Lunapark''; w Tarnogrodzie i całekiem niedawno monodram ''Rachela'' w Krasnymstawie i Biłgoraju.
W ramach warsztatów edukacyjnych przygotowaliśmy aktywności dla trzech grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych.Zaęcia były prowadzone przez aktorów: Edytę Ostojak, Martę Ledwoń i Wojciecha Rusina. Warsztaty zostały zwieńczone pokazami finałowymi grupy Wojciecha Rusina i Edyty Ostojak - spektakl „Poszukiwacze śniegu” na podstawie tekstu „Feniks powraca do domu” Jarosława Pulinowicz.
Teatr w liczbach:
- aktorzy w Zespole Artystycznym: 25,
- spektakle na afiszu: 20,
- zagrane spektakle: 291,
- liczba widzów: 32501,