„FREDRO NA SCENIE… ŻYCIA I TEATRU” - OPROWADZANIE PO WYSTAWIE Z KURATORKĄ ANNĄ NOWAK
Każdy z nas zna „Zemstę” Aleksandra Fredry czy jego „Śluby panieńskie”. Ale to tylko fragment fascynującej całości życiorysu wybitnego dramatopisarza. Kuratorka wystawy Anna Nowak - aktorka Teatru Osterwy - stworzyła „teatr wspomnień”, w którym na zwiedzających czeka sporo niespodzianek. Ekspozycja daje szansę na poznanie hrabiego Fredry m. in. jako żołnierza napoleońskiego, ministra czy działacza społecznego i oczywiście jako komediopisarza. Podczas tego spotkania dowiemy się, dlaczego Fredro zainteresował się teatrem i jak przebiegała jego droga literacka. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło 03 czerwca 2023 roku. Gościem specjalnym wernisażu wystawy był Maciej Szeptycki, potomek Aleksandra Fredry i współzałożyciel Domu Komedii Aleksandra Fredry.
Bilety w cenie 15 zł /os. można kupić bezpośrednio w kasie biletowej teatru od dnia 12.09.2023 r.
Spotkanie zostanie zrealizowane jeśli zbierze się grupa min. 15 osób.
Przyjmujemy również rezerwacje mailowo, telefonicznie
Kasa Teatru
+48 81 532 42 46
+48 605 274 673
kasa@teatrosterwy.pl
wt.-pt. 13:00-19:00
sb.-nd. 16:00-19:00
Obsługa Widza
+48 81 532 44 36
+48 786 814 125
biuro@teatrosterwy.pl
pn.-pt. 8:00-16:00
NORA - SPEKTAKL
Czas trwania: 110 min.
Autor: Henrik Ibsen
Tytuł oryginału: Et Dukkehjem
Przekład: Anna Marciniakówna
Reżyseria/Opracowanie tekstu: Kuba Kowalski
Scenografia/Kostiumy: Kornelia Dzikowska
Muzyka: Lubomir Grzelak
Muzyka na żywo: Robert Jaworski
Choreografia : Szymon Dobosik
Reżyseria świateł: Damian Pawella
Asystent Reżysera: Marta Ledwoń
Inspicjent/Sufler: Małgorzata Bigelmajer
OBSADA: Edyta Ostojak, Daniel Dobosz/Krzysztof Olchawa, Marta Ledwoń, Wojciech Rusin, Daniel Salman, Magdalena Sztejman.
Dom lalki Ibsena – wystawiany często pod tytułem Nora – powszechnie uważa się za pierwszy otwarcie feministyczny tekst w historii dramatu. I choć minęło od prapremiery już ponad sto czterdzieści lat, to finał, do którego sztuka konsekwentnie zmierza, wciąż jest dla nas trudny do zaakceptowania. W ostatniej scenie dramatu Nora definitywnie opuszcza męża i dzieci, bo tylko samotnie może zrozumieć kim naprawdę jest. Rola żony i matki, którą z powodzeniem odgrywała przez wiele lat, okazuje się ograniczająca i fałszywa. Eleonora nie może już odgrywać „Nory”, bo zwyczajnie w nią nie wierzy, tak samo jak diametralnie zmienia się jej postrzeganie męża i otaczającego ją świata. Ibsen rozgrywa akcję swojej sztuki w trzy dni świąt Bożego Narodzenia i ukazuje nam zupełnie świeckie, feministyczne „odrodzenie” swojej bohaterki. Przebudzenie Nory, stopniowe rozpoznanie mechanizmów, według których działała i gestów, które powtarzała bezwiednie, nieuchronnie prowadzi ją do porzucenia rodziny i wyrzucenia siebie samej poza margines społeczeństwa. Nie ma tu łatwej i radosnej wolności, nie ma kiczu emancypacji – dramat Ibsena jest jedną z piękniejszych opowieści o głębokiej, ale bolesnej przemianie. Nora wychodzi pokiereszowana, niepewna, pozbawiona nazwiska, ale stąpa jakby mocniej po ziemi i mówi głosem, którego jest świadoma. W dzisiejszych czasach, pełnych populistycznych kłamstw i medialnej dezinformacji, widzę ogromną potrzebę opowieści o kobiecie, która znajduje odwagę przejrzeć się w lustrze i wybić na niezależność.
Kuba Kowalski
Bilety na spektakle można kupić online za pośrednictwem serwisu Bilety24.pl
Przyjmujemy również rezerwacje mailowo, telefonicznie.
DOBRE TO BYŁY CZASY W TYM LUBLINIE - Spacer śladami Fredry
WSTĘP WOLNY
Rezerwacja bezpośrednio w Kasie biletowej Teatru, tel. 81 532 42 46, 605 274 673 lub w Dziale
promocji i sprzedaży, tel. 81 532 44 36, 786 814 125, biuro@teatrosterwy.pl
Celem spaceru jest poznanie lubelskiego epizodu Aleksandra Fredry, pokazanie miejsc i związanych z nimi historii a także utworów hr. Aleksandra na lubelskiej scenie. Wszystkie te lubelskie historie opisał w swoich wspomnieniach Trzy po trzy. Każdy z punktów Spaceru będzie opatrzony komentarzem z wybranych fragmentów jego pamiętnika. Jeżeli Spacerowicze, po tej wycieczce, będą odczuwali niedosyt Fredry, zostaną zaproszeni do obejrzenia wystawy Fredro na scenie życia i teatru w Teatrze Osterwy w Lublinie.
Zbiórka uczestników Spaceru, przed Teatrem im. J. Osterwy przy ul Narutowicza 17.
Trasa spaceru: ul. Krakowskie Przedmieście; Plac Litewski, ul. Zielona, ul. Bernardyńska, ul. Dolna Panny Marii, Katedra Lubelska, ul. Jezuicka, ul. Dominikańska.