Promocyjne bilety na spektakl ,,Nora''
czwartek, 21 września 2023

W sobotę, 30 września 2023 r., godz. 19:00 (bilety do kupienia TUTAJ), wszystkie bilety do kupienia w cenie biletów ulgowychw ramach akcji Wieczór w Osterwie. W niedzielny wieczór (1 października, 2023 r., godz. 18:00 - bilety do kupienia TUTAJ) zapraszamy szczególnie seniorów. Przygotowalismy dla nich Spektakl dla seniorów, na który każda osoba 60+  będzie mogła kupić bilety w cenie 35 zł. Zapraszamy także do wziecią udziału w akcji ,,Weekend seniora z kulturą'', w ramach którego możecie Państwo wziąć udział w wydarzeniach:

WYSTAWA: „FREDRO NA SCENIE… ŻYCIA I TEATRU” - OPROWADZANIE PO WYSTAWIE Z KURATORKĄ ANNĄ NOWAK

  • piątek, 29 września, g. 11:00
  • sobota, 30 września, g. 14:00
  • niedziela, 01 października, g. 11:00 i  14:00

NORA - SPEKTAKL

  •      30 września, g. 19:00 | Wieczór w Osterwie - bilety dla Seniorów w cenie od 20 do 50 PLN w zależności od miejsca
  •      1 października, g. 18:00 | Spektakl dla seniorów - bilety dla Seniorów 35 PLN


Czas trwania: 110 min.

Autor: Henrik Ibsen
Tytuł oryginału: Et Dukkehjem
Przekład: Anna Marciniakówna
Reżyseria/Opracowanie tekstu: Kuba Kowalski
Scenografia/Kostiumy: Kornelia Dzikowska
Muzyka: Lubomir Grzelak
Muzyka na żywo: Robert Jaworski
Choreografia : Szymon Dobosik

Reżyseria świateł: Damian Pawella
Asystent Reżysera: Marta Ledwoń
Inspicjent/Sufler: Małgorzata Bigelmajer
OBSADA: Edyta Ostojak, Daniel Dobosz/Krzysztof Olchawa, Marta Ledwoń, Wojciech Rusin, Daniel Salman, Magdalena Sztejman.

Dom lalki Ibsena – wystawiany często pod tytułem Nora – powszechnie uważa się za pierwszy otwarcie feministyczny tekst w historii dramatu. I choć minęło od prapremiery już ponad sto czterdzieści lat, to finał, do którego sztuka konsekwentnie zmierza, wciąż jest dla nas trudny do zaakceptowania. W ostatniej scenie dramatu Nora definitywnie opuszcza męża i dzieci, bo tylko samotnie może zrozumieć kim naprawdę jest. Rola żony i matki, którą z powodzeniem odgrywała przez wiele lat, okazuje się ograniczająca i fałszywa. Eleonora nie może już odgrywać „Nory”, bo zwyczajnie w nią nie wierzy, tak samo jak diametralnie zmienia się jej postrzeganie męża i otaczającego ją świata. Ibsen rozgrywa akcję swojej sztuki w trzy dni świąt Bożego Narodzenia i ukazuje nam zupełnie świeckie, feministyczne „odrodzenie” swojej bohaterki. Przebudzenie Nory, stopniowe rozpoznanie mechanizmów, według których działała i gestów, które powtarzała bezwiednie, nieuchronnie prowadzi ją do porzucenia rodziny i wyrzucenia siebie samej poza margines społeczeństwa. Nie ma tu łatwej i radosnej wolności, nie ma kiczu emancypacji – dramat Ibsena jest jedną z piękniejszych opowieści o głębokiej, ale bolesnej przemianie. Nora wychodzi pokiereszowana, niepewna, pozbawiona nazwiska, ale stąpa jakby mocniej po ziemi i mówi głosem, którego jest świadoma. W dzisiejszych czasach, pełnych populistycznych kłamstw i medialnej dezinformacji, widzę ogromną potrzebę opowieści o kobiecie, która znajduje odwagę przejrzeć się w lustrze i wybić na niezależność.
Kuba Kowalski

SPACER: DOBRE TO BYŁY CZASY W TYM LUBLINIE - Spacer śladami Fredry

  • 22 października, g. 11:00

Więcej informacji znajdziecie Państwo TUTAJ.

Galeria
Sponsorzy/patroni