Nad Niemnem - nadchodzące spektakle
poniedziałek, 20 maja 2024

„Nad Niemnem” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego – najlepszy spektakl 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / "Klasyki Żywej"

Spektakl „Nad Niemnem” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego został ogłoszony najlepszym spektaklem 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / „Klasyki Żywej”. Doceniono nie tylko reżysera, ale także autora adaptacji powieści Elizy Orzeszkowej, Huberta Sulimę, oraz Zespół Aktorski.

Eliza Orzeszkowa opublikowała powieść „Nad Niemnem” 25 lat po wybuchu powstania styczniowego. Tłem jej dzieła jest historia dwóch rodzin szlacheckich: średnio zamożnych Korczyńskich i zubożałych Bohatyrowiczów, żyjących jak chłopi. Dzieli ich niemal wszystko – sposób życia, status społeczny i zamożność. Łączy ich jednak wspólna przeszłość – zbrojna walka ramię w ramię o wolną Polskę. Upadek powstania styczniowego zniszczył życiorysy kilku pokoleń Polaków i pogrzebał marzenia o demokracji, równości i solidarności. Na tym tle rozwija się historia miłości Justyny i Jana, przedstawicieli najmłodszego pokolenia Korczyńskich i Bohatyrowiczów.

Spektakl w reżyserii Piaskowskiego i adaptacji Sulimy, podobnie jak powieść, nie jest naturalistycznym dokumentem historycznym. To raczej rodzaj patriotycznej baśni i kreowanego na scenie marzenia o nowej wspólnocie społecznej. Inspirację czerpano z wnikliwego spojrzenia Orzeszkowej na naturę oraz wieś i kulturę ludową, z jej systemem wartości opartym na kulcie pracy, życiu w zgodzie z naturą i etosie chrześcijańskim.

Majowe spektakle „Nad Niemnem”

Zapraszamy na majowe spektakle „Nad Niemnem”, które odbędą się:

23 maja (czwartek), godz. 18:00 | SPEKTAKL DLA SENIORA
24 maja (piątek), godz. 11:00 i 18:00
25 maja (sobota), godz. 18:00
26 maja (niedziela), godz. 18:00

KUP BILET

Galeria
Sponsorzy/patroni