W listopadzie w Teatrze Osterwy…
DUŻA SCENA
“Księżyc i magnolie”
„Księżyc i magnolie” to sztuka pozwalająca na wejście do pełnego gwaru gabinetu, w którym powstaje finalny zarys filmowego scenariusza “Przeminęło z wiatrem”. Spektakl pozwala zajrzeć za kulisy przemysłu kinowego, odkryć realia jego funkcjonowania oraz powstawania prawdziwej magii Kina przez duże „K”. Nie zabraknie też refleksji nad amerykańską tożsamością.
“Prawda”
Opowieść francuskiego dramatopisarza skrywa w swoim wnętrzu bohatera bezosobowego – KŁAMSTWO. To ono, pozostając w opozycji do tytułu sztuki, staje się siłą napędową misternie utkanej intrygi. Niemówienie prawdy, stąpanie po kruchym lodzie uczciwości i sprawdzanie wytrzymałości własnego kręgosłupa moralnego stwarza nieporozumienia, które przynoszą zaskakujący finał.
Dźwiękospełnia Osterwy: Recital Zbigniewa Zamachowskiego - nie tylko o miłości
Muzyczny wieczór z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów – Zbigniewem Zamachowskim. Niezwykła okazja, aby zanurzyć się w świat dźwięków, emocji i wspomnień, które artysta przekaże zarówno poprzez swoje autorskie utwory, jak i mistrzowskie interpretacje piosenek znanych twórców. Zbigniewowi Zamachowskiemu na scenie towarzyszyć będzie Roman Hudaszek – wybitny kompozytor i pianista, który wzbogaci wieczór o niezwykłe aranżacje.
“Między światami. Dybuk. Esej sceniczny”
Historie o istotach „nie z tego świata”, legendy ludowe, podania i wierzenia stały się inspiracją dla jednego z najsłynniejszych utworów kultury jidysz. Ponad sto lat temu pisarz i badacz folkloru żydowskiego, Szymon An-ski, stworzył sztukę teatralną „Dybuk". Tekst ten i postać jego autora, zainspirowały esej sceniczny Radka Stępnia, który pyta o sens i aktualny wymiar duchowości oraz o to, co pozostało dziś z dawnego żydowskiego Lublina.
“Tramwaj zwany pożądaniem”
Nowy Orlean, rok 1947. Z tramwaju zwanego “Pożądanie” wysiada rozchwiana emocjonalnie, neurotyczna Blanche Dubois i udaje się do mieszkania swojej siostry i szwagra, gdzie dochodzi do intensywnego zderzenia dwóch światów. Wiszące w powietrzu napięcie sięga zenitu, gdy na jaw wychodzą prawdziwe powody, przez które Blanche zdecydowała się opuścić rodzinną posiadłość. “Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee Williamsa to spektakl, który zmienił oblicze amerykańskiego i światowego teatru.
MAŁA SCENA
“Uciekinierki”
Szanowana matka rodziny Margot i pragnąca ekscytującego życia Cluade wpadają na siebie w środku nocy na jednej z francuskich dróg krajowych. Mimo że relacja bohaterek rozpoczyna się od sprzeczki, a następnie nie brakuje w niej wzajemnego krytycyzmu, historia ta jest obrazem kobiecej solidarności. “Uciekinierki” to opowieść o odwadze, poszukiwaniu własnego „ja” oraz dążeniu do prawdziwego spełnienia. Poruszająca komedia egzystencjalna, w której każdy zobaczy choć cząstkę siebie.
“Antygona w Nowym Jorku”
Greckie Teby zostają przekształcone na nowojorskie slumsy, a córka Edypa ustępuje miejsca Portorykance. Znane dzieło Sofoklesa przekazuje uniwersalne prawdy – tym razem nabiera także nowych znaczeń. Akcja spektaklu rozgrywa się w środowisku bezdomnych i imigrantów zamieszkujących dzielnice nędzy w jednej z najbogatszych metropolii. Na oczach widzów dochodzi do obnażenia realiów życia w skrajnym ubóstwie – jego elementem jest także śmierć i zarządzony przez burmistrza zbiorowy pochówek.
”jak płakać w miejscach publicznych”
Nowoczesna adaptacja bestselleru Emilii Dłużewskiej wpisująca się w nurt rozmów o zdrowiu psychicznym. Twórczynie, burząc tabu, ukazują świat trzydziestolatki balansującej między skrajnymi stanami emocjonalnymi: depresyjnym i maniakalnym. Komedia, stand-up, komunikaty rodem z pokładu samolotu, scenografia z różowym futrem i miętową wanną - lekka forma redukuje ciężar tematyki pozostawiając komfortową przestrzeń do refleksji i pochylenia się nad własnymi odczuciami.
“Stamtąd”
Monodram Artura Kocięckiego, oparty na jego książce pt. "Przebudzenia". Aktor dzieli się intymnymi przeżyciami, opowiadając o stanie śpiączki i bogatym życiu wewnętrznym, którego doświadczył będąc w pozornej bezczynności. To wyjątkowe spojrzenie na świat zamknięty w głębi ludzkiego umysłu.
“Mój boski rozwód”
Słodko-gorzka opowieść o kobiecie, która w życiu pragnęła dwóch rzeczy: kochać i być kochaną. Miłosny zawód budzi jednak wątpliwość, czy zawarty związek małżeński może stanowić bezpieczną polisę na szczęście i czy warto składać swój los w ręce drugiego człowieka.
________
Zwiedzanie teatru
Spacer po zakamarkach teatru na co dzień niedostępnych dla publiczności. Stań na scenie, na której grała Helena Modrzejewska, Gabriela Zapolska i najwybitniejsi aktorzy 20-lecia międzywojennego z patronem naszego teatru Juliuszem Osterwą na czele. Wyjątkową przewodniczką w tej wyprawie będzie Anna Nowak – aktorka i pasjonatka historii.
Odkryj magię teatru w samym centrum Lublina.
KUP BILET