Podsumowanie sezonu 2016/2017
piątek, 14 lipca 2017

Podsumowanie  pierwszego sezonu  w Teatrze im .J. Osterwy w Lublinie za dyrekcji D.Ignatjew

W Teatrze im. J. Osterwy odbyły się 4 premiery w reżyserii: G. Chrapkiewicza "Ludzie Inteligentni", M .Libera "Klątwy", K. Kowalskiego "Diabeł i tabliczka czekolady", R. Brzyka "Marat/Sade" oraz dwa spektakle - Instalacje performatywne - w ramach cyklu „Lektura work in progress" tworzony dla młodych ludzi  przez młodych twórców.

Pierwsza z instalacji to ”Czemu do ciebie nie  piszę?” na podstawie „Cierpień młodego  Wertera” w reżyserii  M. Szpecht i A. Jakubczak, natomiast druga nosi tytuł „Ćwiczenia z wyobraźni historycznej” i jest inspirowana „Przedwiośniem” w reżyserii studentek PWST z Krakowa K . Hartung-Woźniak i  M. Aksztin.

W sezonie 2016/17 zagraliśmy 193 spektakle. W porównaniu z poprzednim sezonem zwiększyła się liczba widzów do 34213.

Odbyły się dwie akcje promujące teatr i jego patrona „Otwórz Osterwę" i „Urodziny Osterwy”, którym towarzyszyły: parada, warsztaty plastyczne , charakteryzatorskie, okołospektaklowe oraz czytanie performatywne dla dzieci  i zwiedzanie teatru .

Teatr przez cały sezon miał ofertę edukacyjną dla młodzieży i dorosłych – warsztaty krytyki literackiej , warsztaty aktorskie zwieńczone pokazami „Dziadów” w wykonaniu grupy gimnazjalnej oraz grupa dorosłych uczestników „Warsztatów mistrzowskich”, która zaprezentowała pokaz etiud aktorskich .

Dokonano realizacji telewizyjnej spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reż. A. Tyszkiewicza, jedną z nagród aktorskich na festiwalu „Dwa teatry” w Sopocie otrzymał P. Stippa grający w tym przedstawieniu rolę Wolanda.

Po raz pierwszy w teatrze zapoczątkowano projekt „Rodzice do teatru!” we współpracy z Akademią Twórczego Rozwoju „Bystrzak”. Raz w miesiącu rodzice mogą przyjść do teatru, a w tym czasie dzieci mają zajęcia artystyczne z animatorami kultury.

W teatrz również rozwinęła się oferta dla Seniorów. Odbyło się kilka spotkań, na których np. czytano Sonety Szekspira.

Przez cały sezon współpracowaliśmy ze Szkołą Muzyczną im .T. Szeligowskiego, której uczniowie umilali swą grą czas oczekiwania na spektakl. Byliśmy partnerem Centrum Spotkania Kultur przy organizacji I Festiwalu Scenografii i Kostiumów.

Zakwalifikowaliśmy się do corocznego projektu IT „Lato w teatrze” i „Teatr Polska”. Od września ruszamy w trasę ze spektaklem „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian ” w reż. R. Brzyka. Zagramy w Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, Kraśniku i Krasnymstawie.

Od czerwca mamy nową identyfikację wizualną oraz stronę internetową - wszystko inspirowane materiałami promocyjnymi teatru z lat 60/70 XX wieku. Nowy wygląd mają materiały poligraficzne takie jak: repertuary, ulotki, programy, afisze, plakaty. Wszystkie materiały promocyjne mają  ujednoliconą  formę, strukturę i kolorystykę  - autorem identyfikacji jest młody twórca Szymon Szewczyk - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, który ma za sobą wiele prestiżowych nagród. Teatr im. J. Osterwy był widoczny w internecie i przestrzeni miejskiej, w której ukazały się billboardy, spoty reklamowe w komunikacji miejskiej  na ekranach LCD. Mieliśmy reklamy w  prasie, radiu Złote Przeboje, współpracowaliśmy z radiem RMF Classic. Przeprowadziliśmy kampanie reklamowe na facebooku oraz czynnie prowadzimy profile na Instagramie, Snapchacie, Pintereście.

Udało się zaprosić do współpracy wspaniałego fotografa Natalię Kabanow. Kierownikiem literackim został Tomasz Śpiewak. Do stałej współpracy zaproszony został reżyser Remigiusz Brzyk .

Na początku sezonu został podpisany list intencyjny o współpracy Teatru im. J. Osterwy z Teatrem Narodowym im. M. Zankowieckiej we Lwowie oba teatry wspólnie aplikują do unijnego projektu transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina i  na ten moment przeszliśmy pozytywnie pierwszą selekcję.

W październiku na scenie Teatru Osterwy będą prezentowane spektakle w ramach „Konfrontacji teatralnych”, na który zaproszony został spektakl „Diabeł i tabliczka czekolady” w reż. K. Kowalskiego. To był bardzo intensywny sezon pełen zmian i wydarzeń artystycznych, za chwilę zaczynamy urlop, a po nim ruszamy ze zdwojoną siłą do pracy.

Galeria
Sponsorzy/patroni