Konfrontacje Teatralne
wtorek, 2 października 2018

W najbliższą środę 3 października rozpoczynają się XXIII „Konfrontacje Teatralne“. Kuratorami nowej edycji są znawcy polskiego teatru Wojciech Majcherek i Łukasz Drewniak. „Co jest do myślenia” ze Studium o „Hamlecie“ Stanisława Wyspiańskiego to hasło tegorocznego programu, będącego swoistą refleksją nad gorącym naszym czasem.

Więcej informacji na stronie festiwalu 

 

W ramach XXIII edycji w naszym teatrze zobaczyć będzie można:

 

13 października nasz repertuarowy „Trzy siostry” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego

Tytułowe bohaterki “Trzech sióstr” - Olga, Masza i Irina, córki wysokiego rangą wojskowego, po śmierci ojca trwają uwięzione na dusznej prowincji, zatopione w fantazjach o innym życiu w Moskwie, która jest dla nich symbolem lepszej, utopijnej rzeczywistości. Rytm ich świata wyznaczają kolejne wojskowe interwencje oraz związane z nim przyjazdy i wyjazdy lokalnego garnizonu, a w tle opisywanych wydarzeń czai się nadchodząca wojna rosyjsko-japońska i rewolucje 1905 i 1917 roku. Dodatkowo Czechowowskie postaci skrępowane są przez obowiązujące sentymentalne i emocjonalne konwenanse, których zmuszone są przestrzegać. Ta ponadczasowa klisza salonu końca XIX wieku zaowocowała wieloma równie “uniwersalnymi”, kliszowymi odczytaniami dramatów Czechowa.

 

14 października „św. Idiota” Teatru Polskiego w Bielsku-Białej w reżyserii Janusza Opryńskiego

Świat rodziny Jepanczynów już nigdy nie będzie taki sam, po przybyciu Księcia wszystko się zmienia. Agłaja i Nastasja, obie piękności, obie śmiertelnie chore i śmiertelnie niebezpieczne, podążają za Księciem w ekstatycznym tańcu. Rogożyn, zachłannie zakochany w Nastasji, gotowy jest zabić Księcia – ale nie tylko jego. Kanalia Lebiediew, badacz Apokalipsy, i owładnięty żądzą pieniędzy Gania potrząsają światem, każdy na swój sposób. Młody Hipolit, żywy trup, nie wytrzymując spojrzenia juroda, chce w spektakularny sposób skończyć ze swoim życiem.

Galeria
Sponsorzy/patroni