"Bracia Grimm dla dorosłych"
piątek, 28 grudnia 2018

Baśnie i legendy zebrane z opowieści ludowych przez braci Grimm od czasu pierwszego wydania (1812) budziły kontrowersje, czy jest to literatura odpowiednia dla dzieci. Wszechobecna przemoc, brutalność i seksualność wprawiały czytelników w konsternację, pomimo budującego morału, że w świecie bohaterów opowieści: dzieci, dorosłych, zwierząt i przedmiotów dobro zwycięża najczęściej.

 

W przedstawieniu autorzy zachowują to, co jest wyjątkowo cenne w zbiorze Grimmów. Różnorodność wielkich opowieści, drobnych legend, bajek abstrakcyjnych,  kołysanek sprawia, że obcujemy z fascynującym kosmosem wyobraźni.

 

Kolażowa struktura adaptacji układa się jednak w pełną rozmachu opowieść o świecie dzieci i dorosłych, ludzi, zwierząt, przedmiotów i aniołów, między którymi istnieje nieusuwalna przepaść. Odnajdziemy tu dotkliwą samotność dziecka dojrzewającego w niebie (Drwalówna, bohaterka Dziecka Matki Boskiej) i na ziemi  (Złoty Chłopiec, Jaś-Jeżyk), troskę i przemoc relacji rodzinnych, niesprawiedliwość i brutalność relacji społecznych, biedę, lęk przed tym co obce, i religijną wyobraźnię. Jak u Grimmów tak i w świecie scenicznym temu, co piękne i wzniosłe towarzyszy to, co przykre i niskie.

 

Spektakle w dniach:

19.01, godz. 19:00

20.01, godz 16:00 i 19:30

Galeria
Sponsorzy/patroni