"Brama" premiera słuchowiska 31 października
wtorek, 26 października 2021

W ramach Kolekcji Sztuki Staropolskiej w cyklu „Teatr radiowy w teatrze“ na naszej Dużej Scenie odbędzie się premiera spektaklu radiowego "Brama" w reżyserii Grażyny Lutosławskiej. Zapraszamy 31.10.2021 o godzine 14.00. Wstęp na słuchowisko jest wolny.

Scenariusz słuchowiska na podstawie tekstów Sebastiana Klonowica przygotował Jarosław Cymerman. Słuchowisko wyreżyserowała Grażyna Lutosławska. 

Szymon Klonowic był pierwszym poetą, tak mocno związanym z Lublinem i jego historią. Jako burmistrz miasta oraz rajca uczestniczył aktywnie w życiu społeczności, co opisywał w tekstach, prozaicznych i poetyckich, które znajdują się m.in. w spisywanych przez niego miejskich księgach. Ukazany tam Lublin to przede wszystkim bogata kupiecka metropolia – pomost pomiędzy Wschodem i Zachodem. To właśnie dzięki jego twórczości zaczęto postrzegać miasto jako Bramę Wschodu, a z drugiej strony mityzowaną Ruś, związaną z kulturą antycznej Grecji i Rzymu. W jaki sposób jego spostrzeżenia o bliskości nurtów łączą się z obecną w regionie lubelskim kulturą śródziemnomorską oraz renesansowymi zabytkami? Czy jego obserwacje mogą być przydatne również we współczesnym poznawaniu Lublina?

 

Występują: Tomasz Bielawiec, Wojciech Rusin, Jowita Stępniak, Magdalena Sztejman

Scenariusz: Jarosław Cymerman

Muzyka: Piotr Selim

Dźwięk: Fryderyk Faluszewski, Mateusz Sobolewski

Realizacja: Piotr Król

Reżyseria: Grażyna Lutosławska

 

 

Organizatorem przeglądu jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.
Współorganizatorami Radio Lublin i Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Partnerzy to: Wojewódzka Biblioteka im. H. Łopacińskiego w Lublinie i Teatr Stary w Lublinie.

Organizację Przeglądu Kolekcje Sztuki dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Galeria
Sponsorzy/patroni