Tytuł: Czekamy na ciebie zarazo
Autor: Albert Camus
Tytuł oryginału: Instalacja performatywna na podstawie "Dżumy"
Przekład:
Opis

W instalacji inspirowanej Dżumą Alberta Camus badamy różne aspekty czyhającej epidemii i nasz stopień gotowości na jej możliwe nadejście. Przywołując fragmenty dzieła francuskiego noblisty, próbujemy przyjrzeć się naszym dzisiejszym mechanizmom mającym obronić nas przed klęską (żywiołową, żywieniową, zwierzęcego pochodzenia etc.). Idziemy w głąb przestrzeni Teatru, a równolegle schodzimy w najciemniejsze strony człowieczej natury, by zadać ponownie kluczowe pytania: Czym dzisiaj jest bakcyl dżumy? I jaką postawę można wobec niego przyjąć?

W świecie, gdzie przepływ informacji jest coraz szybszy, powinniśmy czuć się bezpieczniej niż w przeszłości. Z drugiej strony, otrzymujemy tyle bodźców zawierających ostrzeżenia o możliwym zagrożeniu, że najczęściej albo ulegamy nim żyjąc w strachu, albo nie chcąc rezygnować z dobrobytu, bagatelizujemy wszelkie ostrzeżenia. Stajemy się podatni na zło, które przychodzi niespodzianie.

„Od powietrza, głodu, ognia i wojny…” ta litanijna sekwencja nie wyczerpuje potencjalnych zagrożeń. Bohaterowie Dżumy mogą dziś stać się zwierciadłem dla naszych postaw, choć niejednokrotnie przeglądanie się w ich wyborach będzie trudne i bolesne. Jednak, jak podpowiada Camus, dopiero świadomość daje możliwość pełnego i głęboko humanistycznego spojrzenia na naszą egzystencję, także dzisiaj. I pozostawia nadzieję ocalenia Człowieka.

Realizatorzy
Reżyseria: Mateusz Olszewski
Obsada
Galeria
Sponsorzy/patroni