Tytuł: Nora
Autor: Henrik Ibsen
Tytuł oryginału: Et Dukkehjem
Przekład: Anna Marciniakówna
Opis

"Dom lalki" Ibsena – wystawiany często pod tytułem "Nora" – powszechnie uważany jest za pierwszy otwarcie feministyczny tekst w historii dramatu. I chociaż od jego prapremiery minęło już ponad 140 lat, to finał sztuki wciąż jest dla nas trudny do zaakceptowania. Wszystko dlatego, że rola żony i matki odgrywana z powodzeniem przez bohaterkę przez wiele lat, okazała się dla niej ograniczająca i fałszywa. Eleonora nie może już odgrywać „Nory”, bo zwyczajnie w nią nie wierzy. Diametralnie zmienia się jej postrzeganie męża i otaczającego ją świata.
Ibsen rozgrywa akcję swojej sztuki w trzy dni świąt Bożego Narodzenia i ukazuje zupełnie świeckie, feministyczne „odrodzenie” swojej bohaterki. Przebudzenie Nory, stopniowe rozpoznanie mechanizmów, według których działała i gestów, które powtarzała bezwiednie, nieuchronnie prowadzi ją do porzucenia rodziny i wyrzucenia samej siebie poza margines społeczeństwa. Nie ma tu łatwej i radosnej wolności. Nie ma kiczu emancypacji. Dramat Ibsena jest jedną z piękniejszych opowieści o głębokiej, ale bolesnej przemianie. Nora wychodzi pokiereszowana, niepewna, pozbawiona nazwiska, ale stąpa mocniej po ziemi i mówi głosem, którego jest świadoma.


– W czasach pełnych populistycznych kłamstw i medialnej dezinformacji, widzę ogromną potrzebę opowieści o kobiecie, która znajduje odwagę przejrzeć się w lustrze i wybić na niezależność – mówi Kuba Kowalski

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie jest Instytucją Samorządu Województwa Lubelskiego wspólnie prowadzoną z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dyrektor Redbad Klynstra-Komarnicki

 

Patronat medialny: Radio Lublin, TVP 3 Lublin i Spotted Lublin

 

REZERWACJE I ZAKUP BILETÓW

BILETY

Kasa Teatru

wt.-pt. 13:00-19:00

sb.-nd. 16:00-19:00

+48 81 532 42 46

+48 605 274 673

kasa@teatrosterwy.pl

Obsługa Widza

pn.-pt. 8:00-16:00

+48 81 532 44 36

+48 786 814 125

biuro@teatrosterwy.pl

 

Teatr prowadzi sprzedaż wejściówek w cenie 30 zł. Wejściówki można kupić w kasie teatru na 15 minut przed spektaklem. Liczba wejściówek jest ograniczona.

 

 

 

 

 

 

 

Patronat medialny:
 

Informacje
Premiera: 20 marca 2021 r.
Czas trwania: 110 min.
Liczba przerw: -
Realizatorzy
Reżyseria/Opracowanie tekstu: Kuba Kowalski
Scenografia/Kostiumy: Kornelia Dzikowska
Muzyka: Lubomir Grzelak
Choreografia : Szymon Dobosik
Reżyseria świateł: Damian Pawella
Asystent Reżysera: Marta Ledwoń
Inspicjent/Sufler: Małgorzata Bigelmajer
Obsada
Edyta Ostojak
Eleonora Helmer
Daniel Dobosz
Torvald Helmer
Marta Ledwoń
Kristine Linde
Daniel Salman
Krogstad
Robert Jaworski
Muzyka na żywo
Krzysztof Olchawa
Torvald Helmer
Galeria
Sponsorzy/patroni