Tytuł: Scena Reduta | Zemsta - spektakl gościnny - Teatr Klasyki Polskiej
Opis

Spektakl ,,Zemsta'' zagramy w piątek, 24 października 2023 r., o godz. 10:00 w Łukowskim Ośrodku kultury, Łuków.

Bilety w cenie: 30 zł (przedsprzedaź), 35 zł (od 1 listopada) do nabycia w kasie Kina Łuków oraz on-line TUTAJ.

 

Aleksander Fredro
„Zemsta"
reżyseria Michał Chorosiński


„Zemsta” – obok „Ślubów panieńskich” – najsłynniejsza komedia Aleksandra Fredry od niemal 200 lat żyje w świadomości wielu pokoleń Polaków. Krytycy pisali, że jest jakby „polonezem granym dźwiękiem słów” i wszyscy zgadzali się co do jednego – to najbardziej polska komedia Fredry. Sąsiedzki spór Cześnika i Rejenta staje się podstawą do przedstawienia ludzkich przywar, wyśmiania małostkowości, ale i okazją do przypomnienia, dlaczego na końcu to właśnie zgoda zbuduje na nowo to, co nienawiść zniszczyła.


Jak to w komedii bywa, tak i w „Zemście” nie mogło zabraknąć miłosnej intrygi wymierzonej w młodych zakochanych i knuć tzw. średniego pokolenia, czyli prześmiesznego Papkina i apetycznej Podstoliny. Osobnym motywem jest zamek, gdzie dzieje się akcja komedii.

Będąc współbohaterem dzieła, wpisuje się w motyw preromantycznej powieści gotyckiej, gdzie właśnie spór o zamek staje się sprężyną nadającą ruch postaciom. Geneza tego motywu sięga roku 1764, kiedy angielski pisarz Horacy Walpole wydaje „Zamek w Otranto” znany zapewne Fredrze.
W analizach „Zemsty” zalicza się też Fredrę do kontynuatorów polskiego oświecenia, nie można jednak jednoznacznie (jak to często bywało) uznać go za naśladowcę Moliera. Fredro ma swój niepowtarzany, polski styl, który tak nas dotyka i tak nas śmieszy. Styl ten jest najwyższą próbą komedii. I właśnie z tak zacnego tworzywa poetyckiego utkał Fredro sztukę, o której nie można zapomnieć. Warto dzięki wyjątkowej inscenizacji Teatru Klasyki
Polskiej przenieść się do zamku Kamieniec, by samemu przekonać się, dlaczego tak chętnie budujemy mury między nami i co się stanie, gdy w świecie, w którym zgoda jest podobno niemożliwa, na chwilę zapanuje pokój.


scenografia i kostiumy - Barbara Wesołowska-Kowalska
muzyka - Marcin Pospieszalski


Obsada: Łukasz Lewandowski - PAPKIN, Jarosław Gajewski - CZEŚNIK RAPTUSIEWICZ, Dariusz Kowalski - REJENT MILCZEK, Joanna Kwiatkowska-Zduń/Maja Hirsch - PODSTOLINA, Leszek Zduń - DYNDALSKI, Karolina Piwosz/Monika Pawlicka - KLARA, Cezary Łukaszewicz/Tomasz Osica/Mateusz Czwartosz - WACŁAW, Henryk Gołębiewski - MULARZ, Paweł Lipnicki - ŚMIGALSKI
Muzycy (klarnet, fagot, obój, flet)

Sponsorzy/patroni