Tytuł: Między światami. Dybuk. Esej sceniczny
Opis

Z dramatu An-skiego zaczerpnięte zostały fragmenty tekstu, który stał się pretekstem łączącym dylematy współczesnego artysty z krajobrazem żydowskiego miasta i szerzej rozumianą kulturą chasydzką w tej części świata. To także spektakl stawiający pytania o duchowość w sztuce; o to, na ile możemy liczyć na tworzenie sztuki, która będzie wywoływała podobne uczucia, jak poczucie obcowania z czymś Wyższym. To też pytania o to, na ile w ogóle możemy wystawiać przedstawienia mające tak mocne znaczenie jak „Dybuk”. An-ski pisał swój dramat w podobnym czasie, gdy Juliusz Osterwa tworzył zręby swojej praktyki artystycznej, na skrzyżowaniu duchowości z teatrem. Wybrzmiewa to w sposób wyjątkowy w Teatrze noszącym imię Osterwy i w mieście, którego budynki krzyczą o swoich dawnych mieszkańcach. W mieście, które wciąż nosi niezagojoną bliznę po swoich dawnych obywatelach.

„Między światami. Dybuk. Esej sceniczny" był współtworzony podczas wyjątkowych spotkań-eksperymentów „Work in progress”. Po raz pierwszy w Lublinie Teatr Osterwy wyszedł bezpośrednio do widzów i zaprosił ich do procesu powstawania dzieła na etapie jego tworzenia. Podczas trzech spotkań oglądać można było fragmenty pracy nad tekstem i wziąć udział w próbie otwartej. Istotna była też dyskusja o współczesnym wymiarze Dybuka jako dramatu, ale też legendy. Padały pytania o sens duchowości oraz o to, czym współcześnie jest opętanie, dusza, przeznaczenie, śmierć i życie. Twórcy spektaklu mówili o lubelskich kontekstach kultury żydowskiej. 

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie jest Instytucją Samorządu Województwa Lubelskiego wspólnie prowadzoną z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dyrektor Redbad Klynstra-Komarnicki

 

Patronat medialny: Radio Lublin, TVP 3 Lublin i Spotted Lublin

 

REZERWACJE I ZAKUP BILETÓW

Kasa Teatru

wt.-pt. 13:00-19:00

sb.-nd. 16:00-19:00

+48 81 532 42 46

+48 605 274 673

kasa@teatrosterwy.pl

Obsługa Widza

pn.-pt. 8:00-16:00

+48 81 532 44 36

+48 786 814 125

biuro@teatrosterwy.pl

Teatr prowadzi sprzedaż wejściówek w cenie 30 zł. Wejściówki można kupić w kasie teatru na 15 minut przed spektaklem. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Realizatorzy
Reżyser: Radek Stępień
Dramaturgia / Scenografia / Reżyseria światła: Konrad Hetel
Kostiumy: Aleksandra Harasimowicz
Kompozytor: Bartosz Dziadosz
Ruch sceniczny: Kinga Bobkowska
Inspicjent: Klaudia Wierzchoń
Producent: Mateusz Nowak
Zdjęcia do plakatu: Krzysztof Werema
Projekt graficzny plakatu: Julia Górka
Zdjęcia ze spektaklu: Aleksander Wolak
Obsada
Maciej Grubich
Maciek / Chanan / Dybuk
Beata Passini
Beata / Reginka
Adam Rosa (gościnnie)
Adam / Widzący z Lublina
Jolanta Rychłowska
Jola / Senderowa / Łacinniczka
Magdalena Zabel
Magda / Miriam
Edyta Ostojak
Edyta / Swatka
Sponsorzy/patroni