Tytuł: Wiele hałasu o nic
Autor: William Szekspir
Tytuł oryginału: Much Ado About Nothing
Przekład: Zofia Siwicka
Opis

Reżyser Tadeusz Bradecki kontynuuje na scenie Teatru im Osterwy przepyszną zabawę z Szekspirem. Tym razem wybrał dla widzów sztukę nigdy dotąd nie graną w Lublinie! „Wiele hałasu o nic” to, obok m.in. „Jak wam się podoba”, „Wszystko dobre, co się dobrze kończy”, „Straconych zachodów miłości, jedna z tzw. „komedii przebaczenia” Szekspira - mówi inscenizator.

 

- Finałowe przebaczenie bywa w tych sztukach aż tak wyrafinowanie komediowe, że aż niewiarygodne. Śmiejemy się, to prawda, a jednak dwuznaczność końcowego rozdania zasług i kar za mroczne przewinienia zmusza nas do całkiem poważnej refleksji: jak to jest z tym dobrem i złem w otaczającym nas świecie?

 

Wszystko było pięknie, miał być ślub; nagle on, zamiast „Tak, chcę” przed ołtarzem wykrzykuje: „Nie, bowiem ona jest ladacznicą!”. Stał się nieświadomie ofiarą wyjątkowo perfidnego pomówienia, prawdziwie piętrowej intrygi. Pod historyjką o piętrowej insynuacji w „Wiele hałasu o nic” Szekspir skrywa ważne dla naszego czasu pytanie o warunki istnienia dobra, które zwykliśmy nazywać prawdą. „W wiele hałasu o nic” obronią prawdę tzw. prości ludzie. Skrywa tam też autor subtelne analizy na temat: czym właściwie jest prawdziwa miłość… I nierozstrzygniętym pozostawia pytanie o tytułowe „nic”, o które tak wiele jest hałasu...

 

Sztuka rozgrywa się na Sycylii, w Messynie, ale Tadeusz Bradecki proponuje nam znaczne przesunięcie w czasie. Będzie więc sycylijska mafia , kobiety w czerni i pejzaż pachnącego pomarańczami i winem filmowego włoskiego neorealizmu…

Informacje
premiera 29 stycznia 2011
Czas trwania: 165 minut
Liczba przerw: 1
Realizatorzy
reżyseria: Tadeusz Bradecki
scenografia: Jagna Janicka
kostiumy: Sławomir Smolorz
opracowanie muzyczne: Andrzej Marko
światła: Maria Machowska
przygotowanie wokalne: Urszula Plis
Obsada
Jerzy Kurczuk
DON PEDRO
Paweł Kos
KLAUDIO
Jerzy Rogalski
BENEDETTO CIAMPA
Magdalena Sztejman
MARIANGELA FARFALLA
Marta Sroka
BEATRYCZE
Halszka Lehman
HERO / URSZULA
uczniowie szkoły muzycznej
ORKIESTRA
Galeria
Filmy
/
Recenzje
Wiele hałasu, a tu nic

Wiele hałasu, a tu nic

Grzegorz Józefczuk,
Gazeta Wyborcza,
31 stycznia 2011

więcej
Hałas wcale nie o nic

Hałas wcale nie o nic

Andrzej Z. Kowalczyk,
Kurier Lubelski,
31 stycznia 2011

więcej
Szekspir? Bez jaj!

Szekspir? Bez jaj!

Waldemar Sulisz,
Dziennik Wschodni,
1 lutego 2011

więcej

"Niewesoła komedia"

Katarzyna Piwońska,
Nowa Siła Krytyczna,
14 lutego 2011

więcej
Wydarzenia
Wiele hałasu o nic
2016-10-17

Sztuka "Wiele hałasu o nic" rozgrywa się na Sycylii, jednak reżyser dokonał wyraźnego przesunięcia w czasie i wprowadził Szekspirowskich bohaterów we włoski klimat lat 50. Ta lekka i pogodna komedia opowiada perypetie miłosne dwóch par, których miłość zostanie wystawiona na próbę przez wymyślne intrygi zawistnego kuzyna księcia. Spektakl pełen jest inteligentnych i błyskotliwych dialogów Beatrycze i Benedyka, których (ku zaskoczeniu ich samych) łączy nie tylko upodobanie do szermierki słownej, ale również gorące uczucie.

 

Zapraszamy na spektakle w dniach:

20-22 października, godz. 19:00

23 października, godz. 17:00

Sponsorzy/patroni