Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
16pluspngmw10012.png

czas trwania spektaklu: 185 minut

1 przerwa

Michaił Bułhakow

Mistrz i Małgorzata

Mastier i Margarita

przekład: Irena Lewandowska i Witold Dąbrowski

27 czerwca 2014
Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa to powieść z wieloma wątkami, postaciami, mnóstwem pytań i tajemnic, dzieło, do którego bez wątpienia istnieje więcej niż tylko jeden klucz. Jednocześnie każdy, kto podejmie się próby scenicznej adaptacji tego tekstu, skazany jest na wybór perspektywy spojrzenia na historię Wolanda i jego świty nawiedzającego Moskwę. Jego przybycie do rosyjskiej stolicy sprawia, że wielu zaczyna tracić poczucie rzeczywistości, w dobrze znaną codzienność wkracza niesamowite, niemożliwe staje się możliwe, pojawia się niepokój, czy świat jest naprawdę takim, jakim zawsze wydawał się być. Od tego wszystkiego niektórzy (dosłownie i w przenośni) zaczynają tracić głowy.

Takie mieszanie prawdy i fałszu, rzeczywistości i fikcji może (choć nie musi) być działaniem szatańskim, takie mieszanie odbywa się też każdego wieczoru w teatrze. Dlatego Artur Tyszkiewicz – reżyser i autor adaptacji Mistrza i Małgorzaty przygotowywanej właśnie w Teatrze im Juliusza Osterwy w Lublinie – postanowił spojrzeć na tekst Bułhakowa właśnie z tak specyficznie pojętej teatralnej perspektywy, uruchomić w teatrze (znów dosłownie i w przenośni) burzącą porządki i hierarchie karuzelę, publiczność umieścić na scenie, a aktorów tam, gdzie zwykle siedzą widzowie.

Monsieur Woland przejąwszy bowiem kontrolę nad moskiewskim Teatrem „Variétés” spełnia zachcianki widowni, dostarcza jej rozrywki, śmieszy i przestrasza, ale przede wszystkim odkrywa jej tajemnice, pokazuje, co ludziom siedzi w głowach. Zorganizowana ułuda teatru, z całym blichtrem i powierzchownością, okazuje się być zatem znakomitą maszynką do tego, byśmy mogli samych siebie poznać, a czasem i zajrzeć pod podszewkę rzeczywistości, by zobaczyć, jak Bóg i szatan potrafią igrać z człowiekiem.

 

Jarosław Cymerman

 

 

 
Objęcie mecenatem Premiery „Mistrza i Małgorzaty” wynika z przekonania władz Getin Banku o tym, że stan rozwoju kultury przekłada się na jakość życia, a poprawa tej ostatniej jest priorytetem spółki.
 
 
 
 
Uprzejmie informujemy, że ze wzgledu na specyfikę scenografii spóźnieni widzowie nie zostaną wpuszczeni na widownię po rozpoczęciu spektaklu. Teatr nie zwraca należności za bilety.
powrót
Poprzedni
Mistrz i Małgorzata29 cze (czw.)19:00kup bilet
Mistrz i Małgorzata30 cze (pt.)19:00kup bilet
Mistrz i Małgorzata 1 lip (sob.)19:00kup bilet
Mistrz i Małgorzata 2 lip (niedz.)18:00kup bilet
Mistrz i Małgorzata 4 lip (wt.)19:00kup bilet
Mistrz i Małgorzata 5 lip (śr.)19:00kup bilet
Mistrz i Małgorzata 6 lip (czw.)19:00kup bilet
Mistrz i Małgorzata 7 lip (pt.)19:00kup bilet
Następny

Rezerwacja biletów: tel. 81 532 44 36, fax 81 463 86 50; email: biuro@teatrosterwy.pl; Kasa biletowa: tel. 81 532 42 46

copyright (c) 2011 Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

design by jwojtal / realizacja: evosoft