Tytuł: Mistrz i Małgorzata
Autor: Michaił Bułhakow
Tytuł oryginału: Mastier i Margarita
Przekład: Irena Lewandowska i Witold Dąbrowski
Opis

Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa to powieść z wieloma wątkami, postaciami, mnóstwem pytań i tajemnic, dzieło, do którego bez wątpienia istnieje więcej niż tylko jeden klucz. Jednocześnie każdy, kto podejmie się próby scenicznej adaptacji tego tekstu, skazany jest na wybór perspektywy spojrzenia na historię Wolanda i jego świty nawiedzającego Moskwę. Jego przybycie do rosyjskiej stolicy sprawia, że wielu zaczyna tracić poczucie rzeczywistości, w dobrze znaną codzienność wkracza niesamowite, niemożliwe staje się możliwe, pojawia się niepokój, czy świat jest naprawdę takim, jakim zawsze wydawał się być. Od tego wszystkiego niektórzy (dosłownie i w przenośni) zaczynają tracić głowy.

Takie mieszanie prawdy i fałszu, rzeczywistości i fikcji może (choć nie musi) być działaniem szatańskim, takie mieszanie odbywa się też każdego wieczoru w teatrze. Dlatego Artur Tyszkiewicz – reżyser i autor adaptacji Mistrza i Małgorzaty przygotowywanej właśnie w Teatrze im Juliusza Osterwy w Lublinie – postanowił spojrzeć na tekst Bułhakowa właśnie z tak specyficznie pojętej teatralnej perspektywy, uruchomić w teatrze (znów dosłownie i w przenośni) burzącą porządki i hierarchie karuzelę, publiczność umieścić na scenie, a aktorów tam, gdzie zwykle siedzą widzowie.

Monsieur Woland przejąwszy bowiem kontrolę nad moskiewskim Teatrem „Variétés” spełnia zachcianki widowni, dostarcza jej rozrywki, śmieszy i przestrasza, ale przede wszystkim odkrywa jej tajemnice, pokazuje, co ludziom siedzi w głowach. Zorganizowana ułuda teatru, z całym blichtrem i powierzchownością, okazuje się być zatem znakomitą maszynką do tego, byśmy mogli samych siebie poznać, a czasem i zajrzeć pod podszewkę rzeczywistości, by zobaczyć, jak Bóg i szatan potrafią igrać z człowiekiem.

 

Jarosław Cymerman

 

 

 
Objęcie mecenatem Premiery „Mistrza i Małgorzaty” wynika z przekonania władz Getin Banku o tym, że stan rozwoju kultury przekłada się na jakość życia, a poprawa tej ostatniej jest priorytetem spółki.
 
 
 
 
Uprzejmie informujemy, że ze wzgledu na specyfikę scenografii spóźnieni widzowie nie zostaną wpuszczeni na widownię po rozpoczęciu spektaklu. Teatr nie zwraca należności za bilety.
Informacje
Premiera: 27 czerwca 2014 r.
Czas trwania: 185 minut
Liczba przerw: 1
Realizatorzy
reżyseria i adaptacja: Artur Tyszkiewicz
scenografia i kostiumy: Justyna Elminowska
muzyka i opracowanie muzyczne: Jacek Grudzień
ruch sceniczny: Maćko Prusak
reżyseria światła: Mateusz Wajda
konsultacje iluzjonistyczne: Piotr Denisiuk
konsultacje iluzjonistyczne: Igor Lewandowski
konsultacje iluzjonistyczne : Wojciech Rotowski
Obsada
Jacek Król
AZAZELLO
Marta Ledwoń
MAŁGORZATA
Paweł Kos
IWAN BEZDOMNY
Hanka Brulińska
PIOSENKARKA
Krzysztof Olchawa
DOKTOR STRAWIŃSKI
Daniel Salman
ŻORŻ BENGALSKI
Halszka Lehman
RUDA PANNICA
Marta Sroka
BRUNETKA
Jerzy Kurczuk
ARKADIJ APPOŁOWICZ SIEMPLEJAROW
Anna Torończyk
JEGO ŻONA
Wojciech Dobrowolski
STIOPA LICHODIEJEW
Tomasz Bielawiec
NIKARON IWANOWICZ BOSY
Teresa Filarska
KIEROWNICZKA ODDZIAŁU MIEJSKIEGO
Jolanta Rychłowska
PRASKOWIA FIODOROWNA
Jerzy Rogalski
MIKOŁAJ IWANOWICZ
Artur Kocięcki
ALOJZY MOGARYCZ
Lidia Olszak, Halszka Lehman
HELLA
Galeria
Filmy
/
Sponsorzy/patroni