- Dołącz do naszego Zespołu!
- Wyróżnienie dla Inkubatora Osterwy
- "Księżyc i magnolie" na Dużej Scenie
Reżyser Tadeusz Bradecki kontynuuje na scenie Teatru im Osterwy przepyszną zabawę z Szekspirem. Tym razem wybrał dla widzów sztukę nigdy dotąd nie graną w Lublinie! „Wiele hałasu o nic” to, obok m.in. „Jak wam się podoba”, „Wszystko dobre, co się dobrze kończy”, „Straconych zachodów miłości, jedna z tzw. „komedii przebaczenia” Szekspira - mówi inscenizator.
- Finałowe przebaczenie bywa w tych sztukach aż tak wyrafinowanie komediowe, że aż niewiarygodne. Śmiejemy się, to prawda, a jednak dwuznaczność końcowego rozdania zasług i kar za mroczne przewinienia zmusza nas do całkiem poważnej refleksji: jak to jest z tym dobrem i złem w otaczającym nas świecie?
Wszystko było pięknie, miał być ślub; nagle on, zamiast „Tak, chcę” przed ołtarzem wykrzykuje: „Nie, bowiem ona jest ladacznicą!”. Stał się nieświadomie ofiarą wyjątkowo perfidnego pomówienia, prawdziwie piętrowej intrygi. Pod historyjką o piętrowej insynuacji w „Wiele hałasu o nic” Szekspir skrywa ważne dla naszego czasu pytanie o warunki istnienia dobra, które zwykliśmy nazywać prawdą. „W wiele hałasu o nic” obronią prawdę tzw. prości ludzie. Skrywa tam też autor subtelne analizy na temat: czym właściwie jest prawdziwa miłość… I nierozstrzygniętym pozostawia pytanie o tytułowe „nic”, o które tak wiele jest hałasu...
Sztuka rozgrywa się na Sycylii, w Messynie, ale Tadeusz Bradecki proponuje nam znaczne przesunięcie w czasie. Będzie więc sycylijska mafia , kobiety w czerni i pejzaż pachnącego pomarańczami i winem filmowego włoskiego neorealizmu…
Sztuka "Wiele hałasu o nic" rozgrywa się na Sycylii, jednak reżyser dokonał wyraźnego przesunięcia w czasie i wprowadził Szekspirowskich bohaterów we włoski klimat lat 50. Ta lekka i pogodna komedia opowiada perypetie miłosne dwóch par, których miłość zostanie wystawiona na próbę przez wymyślne intrygi zawistnego kuzyna księcia. Spektakl pełen jest inteligentnych i błyskotliwych dialogów Beatrycze i Benedyka, których (ku zaskoczeniu ich samych) łączy nie tylko upodobanie do szermierki słownej, ale również gorące uczucie.
Zapraszamy na spektakle w dniach:
20-22 października, godz. 19:00
23 października, godz. 17:00