Tytuł: Iwona, księżniczka Burgunda
Autor: Witold Gombrowicz
Opis

Oto  dwór. Królują tu sztywne formy i konwenanse. Ich wyrafinowanie trąci mocno wynaturzeniem, skostnienie dławi wszystko, co nie jest, przeżartą występkiem, etykietą. W nudę i rutynę dworskiego ceremoniału wpada obce ciało. Nieskrępowane gorsetem manier, poddane jedynie bezwstydnej fizjologii, „nieforemne” i brzydkie – jak orzeka arystokratyczna klika.


To Iwona. Drażni, zaciekawia, fascynuje. Prowokuje, samym istnieniem, krańcowe reakcje i decyzje. Czy da się „ucywilizować”? Czy można omotać ją mackami dworu, odrzeć  z jej autentyczności, wtłoczyć w ramę książęcego mariażu i tytułu? A jeżeli nie, jak się jej pozbyć?

 

Dlaczego „nagość”, autentyczność, spontaniczność wciąż nie mają racji bytu w opanowanym przez kolejną mutację „formy” świecie?  Pytania, jakie obsesyjnie stawia w swej twórczości Witold Gombrowicz, pojawiają się w jego pierwszym dramacie -  „Iwonie, księżniczce  Burgunda” – sztuce,  którą w reżyserii Bogdana Toszy zobaczymy jako pierwszą premierę sezonu na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy.
 

Informacje
premiera 10 grudnia 2011
Czas trwania: 145 minut
Liczba przerw: 1
Realizatorzy
reżyseria: Bogdan Tosza
scenografia i kostiumy: Anna Sekuła
muzyka: Piotr Salaber
choreografia: Zbigniew Szymczyk
reżyseria światła: Bary
Obsada
Galeria
Filmy
/
Recenzje
Sponsorzy/patroni