Kalendarz
  PNWTŚRCZWPTSOBND
   
   
   
   
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  Tytuł: Sen nocy letniej
  Autor: William Szekspir
  Tytuł oryginału: A Midsummer Night's Dream
  Przekład: Stanisław Barańczak
  Opis

  „Sen nocy letniej”  to najbardziej erotyczna ze wszystkich sztuk Szekspira – twierdził Jan Kott.  Diabelski Puk wyzwalający z ludzi najbardziej pierwotne instynkty i perfidni władcy elfów gmatwają na potęgę emocje i pragnienia bohaterów. Eros i Tanatos pchają ich w objęcia miłosnej orgii , wymienność afektów i kochanków staje się igraszką. Debiutanci w sztuce miłości idą w las na zew zwierzęcej  Natury. Czy w tym szaleństwie jest metoda?

   

  William Szekspir prawie cztery wieki temu odkrył, że komizm i tragizm to dwie strony tej samej monety, którą rzuca nam przekorny los. Tą prawdą podszyte są jego najlepsze sztuki. „Sen nocy letniej” – jego najbardziej popularna komedia, skrząca się dowcipem, piętrząca przezabawne sytuacje, prowokująca nas do szczerego śmiechu – ma pod powierzchnią nieokiełznanej fantazji i fanfaronady rys egzystencjalnego smutku. Refleksję  nad przemijaniem, utratą, niespełnieniem…

   

  Wedle koncepcji reżysera - Artura Tyszkiewicza – nie ukryje cichego smutku tej bardzo wesołej sztuki ani rozbuchany seks, ani kipiąca witalność młodych bohaterów ani uroki rozsiewane przez elfy.  Spektakl grany - dosłownie - śpiewająco, w rytm muzyki trzech wiolonczeli  i jednej waltorni, pobrzmiewa gorzką mądrością , którą genialny ironista Szekspir sprzedaje nam w promocji teatralnego biletu. Czy damy mu się raz jeszcze zaczarować?

  Małgorzata Gnot

  Informacje
  Premiera 22 czerwca 2012
  Czas trwania: 160 minut
  Liczba przerw: 1
  Realizatorzy
  reżyseria: Artur Tyszkiewicz
  scenografia i kostiumy: Jan Kozikowski
  muzyka: Jacek Grudzień
  ruch sceniczny: Maćko Prusak
  reżyseria światła: Piotr Pawlik
  Obsada
  Krzysztof Olchawa
  TEZEUSZ, książę Aten
  Hanka Brulińska
  HIPOLITA, królowa Amazonek
  Jerzy Rogalski
  EGEUSZ, ojciec Hermii
  Paweł Kos
  LIZANDER, zakochany w Hermii
  Daniel Salman
  DEMETRIUSZ, faworyt ojca Hermii
  Halszka Lehman
  HERMIA, zakochana w Lizandrze
  Marta Sroka
  HELENA, zakochana w Demetriuszu
  Joanna Morawska
  TYTANIA, Królowa Elfów
  Przemysław Stippa
  PUK /aktor Teatru Narodowego w Warszawie/
  Piotr Wysocki
  GORCZYCZKA
  Anna Nowak
  PAJĘCZYNKA
  Przemysław Gąsiorowicz
  PIOTR KLOC, cieśla
  Wojciech Rusin
  MIKOŁAJ PODSZEWKA, tkacz
  Daniel Dobosz
  FRANCISZEK PISZCZAŁA, łatacz miechów
  Wojciech Dobrowolski
  TOMASZ DZIÓBEK, naprawiacz garnków
  Jerzy Kurczuk
  IGNACY CHUDZINA, krawiec
  Tomasz Bielawiec
  FRAMUGA, stolarz
  Witold Kopeć
  FILOSTRAT
  ,
  PAŹ TYTANII /gościnnie/
  Galeria
  Filmy
  /
  Recenzje
  Wydarzenia
  "Sen nocy letniej" i Rodzice do teatru!
  2017-02-20

  William Szekspir umiejscowił akcję komedii w Starożytnych Atenach, zaś Artur Tyszkiewicz postanowił historię uwspółcześnić, podkreślając jej aktualność i uniwersalność. Nastoletni kochankowie ubrani są w szkolne mundurki, dwór Tezeusza przypomina bawarskich miłośników myślistwa, a Tytania i Oberon wyglądają jak gwiazdy czarno-białych filmów amerykańskich. Puk to nie tylko leśny chochlik, ale demon manipulujący ludzkimi losami i uczuciami. Komedia porusza ponadczasowe tematy miłości, poszukiwania spełnienia, starości i odchodzenia. Spektakl, który przenosi widza do zaczarowanego lasu pełnego elfów i chochlików, pozwalając mu śnić na jawie piękny sen o tym, co kryje się w zakamarkach ludzkiej duszy, o skrywanych na co dzień namiętnościach. A na dokładkę bawiąca do łez historia grupy rzemieślników, którzy wspólnymi siłami postanawiają stworzyć własne przedstawienie!

   

  Zapraszamy na komedię "Sen nocy letniej" w dniach:

  10 marca, godz. 19:00

  11 marca, godz. 19:00 Rodzice do teatru*

  12 marca, godz. 19:00

  14 marca, godz. 10:00

   

  * Chcesz wybrać się do Teatru? Nie masz z kim zostawić dziecka? „Rodzice do Teatru!” to projekt powstały we współpracy Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Akademii Twórczego Rozwoju „Bystrzak”. Skierowany jest do rodziców dzieci w wieku od 5 do 8 lat. Raz w miesiącu, podczas wybranego sobotniego spektaklu, rodzice mogą przyjść do Teatru razem ze swoim dzieckiem. Podczas gdy dorośli będą oglądać przedstawienie, ich dziećmi zaopiekuje się wykwalifikowana kadra pedagogów.

  Projekt to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcieliby skorzystać z oferty kulturalnej Teatru, a nie mają z kim zostawić swoich dzieci. Na rodziców i dzieci czekamy na teatralnym foyer.

  Sponsorzy/patroni