Tytuł: Sen nocy letniej
Autor: William Szekspir
Tytuł oryginału: A Midsummer Night's Dream
Przekład: Stanisław Barańczak
Opis

„Sen nocy letniej”  to najbardziej erotyczna ze wszystkich sztuk Szekspira – twierdził Jan Kott.  Diabelski Puk wyzwalający z ludzi najbardziej pierwotne instynkty i perfidni władcy elfów gmatwają na potęgę emocje i pragnienia bohaterów. Eros i Tanatos pchają ich w objęcia miłosnej orgii , wymienność afektów i kochanków staje się igraszką. Debiutanci w sztuce miłości idą w las na zew zwierzęcej  Natury. Czy w tym szaleństwie jest metoda?

 

William Szekspir prawie cztery wieki temu odkrył, że komizm i tragizm to dwie strony tej samej monety, którą rzuca nam przekorny los. Tą prawdą podszyte są jego najlepsze sztuki. „Sen nocy letniej” – jego najbardziej popularna komedia, skrząca się dowcipem, piętrząca przezabawne sytuacje, prowokująca nas do szczerego śmiechu – ma pod powierzchnią nieokiełznanej fantazji i fanfaronady rys egzystencjalnego smutku. Refleksję  nad przemijaniem, utratą, niespełnieniem…

 

Wedle koncepcji reżysera - Artura Tyszkiewicza – nie ukryje cichego smutku tej bardzo wesołej sztuki ani rozbuchany seks, ani kipiąca witalność młodych bohaterów ani uroki rozsiewane przez elfy.  Spektakl grany - dosłownie - śpiewająco, w rytm muzyki trzech wiolonczeli  i jednej waltorni, pobrzmiewa gorzką mądrością , którą genialny ironista Szekspir sprzedaje nam w promocji teatralnego biletu. Czy damy mu się raz jeszcze zaczarować?

Małgorzata Gnot

Informacje
Premiera 22 czerwca 2012
Czas trwania: 160 minut
Liczba przerw: 1
Realizatorzy
reżyseria: Artur Tyszkiewicz
scenografia i kostiumy: Jan Kozikowski
muzyka: Jacek Grudzień
ruch sceniczny: Maćko Prusak
reżyseria światła: Piotr Pawlik
Obsada
Krzysztof Olchawa
TEZEUSZ, książę Aten
Hanka Brulińska
HIPOLITA, królowa Amazonek
Jerzy Rogalski
EGEUSZ, ojciec Hermii
Paweł Kos
LIZANDER, zakochany w Hermii
Daniel Salman
DEMETRIUSZ, faworyt ojca Hermii
Halszka Lehman
HERMIA, zakochana w Lizandrze
Marta Sroka
HELENA, zakochana w Demetriuszu
Joanna Morawska
TYTANIA, Królowa Elfów
Przemysław Stippa
PUK /aktor Teatru Narodowego w Warszawie/
Anna Nowak
PAJĘCZYNKA
Wojciech Rusin
MIKOŁAJ PODSZEWKA, tkacz
Daniel Dobosz
FRANCISZEK PISZCZAŁA, łatacz miechów
Wojciech Dobrowolski
TOMASZ DZIÓBEK, naprawiacz garnków
Jerzy Kurczuk
IGNACY CHUDZINA, krawiec
Tomasz Bielawiec
FRAMUGA, stolarz
,
PAŹ TYTANII /gościnnie/
Galeria
Filmy
/
Recenzje
Wydarzenia
"Sen nocy letniej" i Rodzice do teatru!
2017-02-20

William Szekspir umiejscowił akcję komedii w Starożytnych Atenach, zaś Artur Tyszkiewicz postanowił historię uwspółcześnić, podkreślając jej aktualność i uniwersalność. Nastoletni kochankowie ubrani są w szkolne mundurki, dwór Tezeusza przypomina bawarskich miłośników myślistwa, a Tytania i Oberon wyglądają jak gwiazdy czarno-białych filmów amerykańskich. Puk to nie tylko leśny chochlik, ale demon manipulujący ludzkimi losami i uczuciami. Komedia porusza ponadczasowe tematy miłości, poszukiwania spełnienia, starości i odchodzenia. Spektakl, który przenosi widza do zaczarowanego lasu pełnego elfów i chochlików, pozwalając mu śnić na jawie piękny sen o tym, co kryje się w zakamarkach ludzkiej duszy, o skrywanych na co dzień namiętnościach. A na dokładkę bawiąca do łez historia grupy rzemieślników, którzy wspólnymi siłami postanawiają stworzyć własne przedstawienie!

 

Zapraszamy na komedię "Sen nocy letniej" w dniach:

10 marca, godz. 19:00

11 marca, godz. 19:00 Rodzice do teatru*

12 marca, godz. 19:00

14 marca, godz. 10:00

 

* Chcesz wybrać się do Teatru? Nie masz z kim zostawić dziecka? „Rodzice do Teatru!” to projekt powstały we współpracy Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Akademii Twórczego Rozwoju „Bystrzak”. Skierowany jest do rodziców dzieci w wieku od 5 do 8 lat. Raz w miesiącu, podczas wybranego sobotniego spektaklu, rodzice mogą przyjść do Teatru razem ze swoim dzieckiem. Podczas gdy dorośli będą oglądać przedstawienie, ich dziećmi zaopiekuje się wykwalifikowana kadra pedagogów.

Projekt to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcieliby skorzystać z oferty kulturalnej Teatru, a nie mają z kim zostawić swoich dzieci. Na rodziców i dzieci czekamy na teatralnym foyer.

Sponsorzy/patroni