Przyszłość Białorusi w spektaklu
poniedziałek, 23 maja 2022

Niezależna Grupa Teatralna „Kupałowcy” przygotowuje premierę teatralną, którą wystawi 17 czerwca na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy.

Spektakl „Gęsi – ludzie – łabędzie” to adaptacja powieści współczesnego białoruskiego pisarza Alhierda Bacharewicza „Psy Europy”. Dzieło przedstawia sobą dystopię - fantasmagoryczne spojrzenie na możliwy rozwój wydarzeń na Białorusi. Zespół chce skupić uwagę widza na najbliższej przyszłości swojego kraju, która na tę chwilę kreuje się raczej w czarnych barwach. „Kupałowcy” w spektaklu skupiają się na przyszłości, w której oprócz degradacji języka, kultury, moralności, technologii, nie ma już samego pojęcia „Białoruś”. Artyści tym spektaklem chcą przestrzec – jak mówią: „tylko razem jesteśmy w stanie zapobiec ucieleśnieniu się nadchodzącej katastrofy”.

Spektakl „Gęsi – ludzie – łabędzie” będzie miał swoją premierę w Teatrze 17 czerwca. Grany będzie również 18 czerwca o 19:00 i 19 czerwca o godzinie 18:00.

 

 „Jedyną bronią jaką mamy – jest słowo”

Niezależna Grupa Teatralna "Kupałowcy" wykonuje swoje projekty w języku białoruskim, odwołuje się do dzieł białoruskich autorów różnych pokoleń, stara się promować i zachowywać kulturę białoruską w trudnych czasach jej faktycznego niszczenia. Do zespołu "Kupałowców" dołączył Alaksandr Harcujeǔ. Jeszcze niedawno był kierownikiem Teatru Dramatycznego na Białorusi - został zwolniony ze względów politycznych. Alaksandr Harcujeǔ pracował w Teatrze Kupałowskim kilkanaście lat jako aktor, a następnie jako reżyser. Teraz prześladowany zespół ma okazję ponownie połączyć siły w imię wspólnej sprawy – zachowania białoruskiej kultury i języka. Zespół nie może pracować nad nowymi produkcjami w Białorusi w obawie przed aresztowaniem całej zgromadzonej na sali prób ekipy. Jednak na nowe spektakle wciąż czekają białoruscy widzowie. To przede wszystkim dla nich pracuje zespół. „Kupałowcy” spektakle, które powstają na emigracji nagrywają i udostępniają w sieci, tak by mogli je zobaczyć także białoruscy widzowie. Aktorzy i twórcy mówią: „Jedyną bronią jaką mamy – jest słowo”.

Teatr im. Juliusza Osterwy wspiera aktorów i twórców z Białorusi. Zapraszamy na premierę „Gęsi – ludzie – łabędzie” i wszystkie kolejne pokazy spektaklu.

 

GRAMY:

17 czerwca, godz. 19:00 premiera

18 czerwca, godz. 14:00

19 czerwca, godz. 18:00

Bezpłatne wejściówki dostępne w kasie teatru.

 

Twórcy spektaklu proszę o wsparcie Polskiej Akcji Humanitarnej w Ukrainie - tutaj skarbonka.

 

Źródło zdjęcia: https://e-teatr.pl/narodzenie-wolnych-kupalowcow-fotoreportaz-z-prob-tutejszych-17738

Galeria
Sponsorzy/patroni