Kalendarz
PNWTŚRCZWPTSOBND
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Spektakle
Antygona w Nowym Jorku

Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego to jedna z najwybitniejszych sztuk napisanych po polsku w XX wieku. Akcja sztuki rozgrywa się w środowisku bezdomnych i imigrantów zamieszkujących slumsy i dzielnice nędzy w jednej z największych i najbogatszych metropolii. Sztuka ma charakter ostrej, śmiesznej i uniwersalnej tragifarsy, która dotyczy każdego z nas.
 

Czego nie widać

To komedia dla takich jak Ty! Czyli dla tych, którzy czują deficyt endorfin, którzy wierzą, że śmiech to zdrowie i którzy, mając dosyć zwariowanego życia, szukają wariactwa w teatrze!

Cztery pory roku

"Cztery pory roku" to spektakl zapraszający dzieci i rodziców do podróży teatralnej po czterech porach roku, bazujący głównie na bodźcach wizualnych i dźwiękowych. Każda z pór roku jest tworzona w oparciu o trzy podstawowe elementy: plastyka, muzyka i choreografia.

Diabelski młyn

Za wieloznacznym tytułem stoi nieprosta historia dwóch osób. ON – dystyngowany pan w średnim wieku, ONA – tajemnicza, młoda kobieta. Nic o nich nie wiemy, zaczynamy więc od pierwszych minut spektaklu zadawać pytania. Kim są: oddzielnie, dla siebie, w jakim celu się spotkali? Śledzimy grę w „kto jest kim”, w udawanie i szczerość, i ta gra nas intryguje, wciąga.

Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim
I po dziś dzień ludzie wierni,
Po wszytkim świecie nabożni
Weselą się i radują,
Gdy to sobie spominają.
 
„Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”
Mikołaj z Wilkowiecka
W lubelskiej adaptacji „Historyji …” twórcy łączą różne światy: sacrum i profanum, codzienność z religijnością, to co współczesne, z tym co dawne. To też wyjątkowe spotkanie aktorów teatru repertuarowego z Teatru im. Juliusza Osterwy z aktorami Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. We wspólnej pracy zespół aktorski, budujący spektakl pracował zgodnie z zasadą wzajemności, która jest charakterystyczna dla gardzienickiego stylu.
Ich czworo

"Ich czworo" to jedna z najbardziej znanych komedii Gabrieli Zapolskiej. Historia małżeńskiego trójkąta, o której sama autorka pisała – „tragedia ludzi głupich”.

Księżyc i magnolie

"Księżyc i magnolie" - sztuka, napisana przez Rona Hutchinsona, rozgrywa się w ciągu pięciu dni i nocy, podczas których trzy sławy Hollywoodu końca lat trzydziestych XX. wieku gorączkowo pracują nad scenariuszem adaptacji "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell. Niezadowolony z dotychczasowych efektów pracy producent filmu David O. Selznick podejmuje desperacką decyzję: przerywa zdjęcia, zamyka się we własnym gabinecie z nowym scenarzystą i reżyserem, by poprawić scenariusz i wznowić produkcję. 

Małe Zbrodnie Małżeńskie

Spektakl Małe zbrodnie małżeńskie to dramat sceniczny oparty na idei Tanga. Tango jako gatunek muzyczny ma na celu ukazanie namiętności pomiędzy kobietą a mężczyzną, namiętności nieskonsumowanej. 

Mój boski rozwód

To słodko-gorzka opowieść o kobiecie, która w życiu pragnęła dwóch rzeczy: kochać i być kochaną. Miłosny zawód budzi jednak w bohaterce wątpliwość, czy zawarty związek małżeński może kiedykolwiek stanowić bezpieczną polisę na szczęście i czy w związku z tym, warto składać swój los w rękach jakiegokolwiek człowieka.

Nad Niemnem

Tłem powieści jest historia dwóch żyjących obok siebie rodzin szlacheckich – średnio zamożnych Korczyńskich i zubożałych, żyjących jak chłopi Bohatyrowiczów. Dzieli ich niemal wszystko: sposób życia, status społeczny i zamożność, ale łączy wspólna przeszłość – zbrojna walka ramię w ramię o wolną, lepszą Polskę -  epoka wielkich, wspólnych marzeń, której kres położył upadek powstania. Na tym tle rozwija się historia miłości Justyny i Jana najmłodszego pokolenia Korczyńskich i Bohatyrowiczów.

Nowy wspaniały świat

Z jednej strony głęboko poruszająca, z drugiej kontrowersyjna tematyka – wszechobecnej kontroli, oddziaływania technologii na człowieka, konsumpcjonizmu, kryzysu wartości, wolności i indywidualizmu jednostki – sprawia, że historia niezmiennie stanowi lustrzane odbicie rzeczywistości, przez co pozostaje przerażająco aktualna.

Nora

Dom lalki Ibsena – wystawiany często pod tytułem Nora – powszechnie uważa się za pierwszy otwarcie feministyczny tekst w historii dramatu.

Prawda

Od paryskiej premiery w 2011 r. "Prawda" Floriana Zellera cieszy się niesłabnącą popularnością. Tu, w komediowym tyglu, żarty słowne przeplatają się z dowcipami sytuacyjnymi, serwując humor w czystej postaci!

Psie serce

W sercu Sowieckiej Rosji profesor Preobrażeński (Włodzimierz Dyła) cieszący się europejską sławą rozwija innowacyjny sposób odmładzania ludzkiego ciała. Medyk przygarnia błąkającego się bezpańskiego psa Szarika (Wojciech Rusin).

Sonata Kreutzerowska

Monodram Daniela Salmana w reżyserii Łukasza Lewandowskiego na podstawie noweli Lwa Tołstoja.

Sposób na Alcybiadesa

Akcja kultowej książki dla młodzieży Edmunda Niziurskiego z 1961 roku, rozgrywa się na szkolnych korytarzach. Od tamtej pory zmienił się system nauczania, program, nauczyciele, uczniowie, czasy się zmieniły. Niezmienna pozostała odwieczna wojna między nauczycielami a uczniami. Jak odwlec sprawdzian z polskiego? Jak przetrwać historię i chemię? Każdy nauczyciel ma swoją piętę achillesową, słabość, którą wystarczy poznać a potem realizować SPOSÓB. 

Tramwaj zwany pożądaniem

Tramwaj zwany pożądaniem Tennessee Williamsa to spektakl, który zmienił oblicze amerykańskiego i światowego teatru. W Osterwie zobaczymy inscenizację w reżyserii Kuby Kowalskiego, reżysera znakomicie przyjętych przez lubelską publiczność przedstawień Pani Bovary i Diabeł i tabliczka czekolady.

Ciężkie czasy

Ciężkie czasy Michała Bałuckiego to sztuka z 1889 roku, w której autor obnaża liczne wady szlachty polskiej. W tym zestawieniu przodują: próżność, chciwość czy uleganie zachciankom. Dzięki trafnie skreślonym portretom psychologicznym postaci i humorystycznie przedstawionym wątkom, sztuka jest świetną rozrywką, ale też pozostawia gorzką refleksję, w kontekście oceny uprzywilejowanych grup społecznych.

Hamlet na sprzedaż

Kim jest Hamlet dla współczesnego widza? Czym jest on dla aktorów Teatru im. J. Osterwy w Lublinie i dla miasta? Spektakl na podstawie „Studium o Hamlecie”, „Requiem” i „Śmierci Ofelii” Stanisława Wyspiańskiego.

Spotkanie: Między światami. Dybuk. Work in progress

Zapraszamy do współtworzenia kolejnej premiery Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. To spotkanie – eksperyment.

Wystawa: Fredro na scenie.... życia i teatru

Oprowadzanie  po wystawie z kuratorką Anną Nowak.

Spacer: Dobre to były czasy w tym Lublinie. Spacer śladami Fredry

Celem spaceru jest poznanie lubelskiego epizodu Aleksandra Fredry, pokazanie miejsc i związanych z nimi historii a także utworów hr. Aleksandra na lubelskiej scenie.

Sponsorzy/patroni