Tytuł: Nowy wspaniały świat
Autor: Aldous Huxley
Opis

Opublikowany w 1932 r. Nowy wspaniały świat Aldousa Huxleya zaliczany jest do najbardziej cenionych i przenikliwych dzieł literatury XX wieku. Powieść, utrzymana w konwencji science fiction, została okrzyknięta bestsellerem wszechczasów, jako jedna z dwóch najsłynniejszych, obok Roku 1984 Georga Orwella, literackich antyutopii.


Z jednej strony głęboko poruszająca, z drugiej kontrowersyjna tematyka – wszechobecnej kontroli, oddziaływania technologii na człowieka, konsumpcjonizmu, kryzysu wartości, wolności i indywidualizmu jednostki – sprawia, że powieść niezmiennie stanowi lustrzane odbicie rzeczywistości, przez co pozostaje przerażająco aktualna.


W Nowym wspaniałym świecie Huxley opisuje futurystyczny Londyn, a w nim cywilizację przyjemności, którą sterują technologie. Społeczeństwo, które dzięki naukowemu postępowi konsekwentnie realizuje marzenie ludzkości o powszechnym błogostanie, wolności od trosk i obfitości dóbr materialnych, to społeczeństwo na wskroś konsumpcyjne. Egzystencja obywateli ogranicza się do teraźniejszości – wiedza o przeszłości jest zakazana, podobnie jak refleksja nad przyszłością. W 2541 r. obywatele Republiki Świata powstają na drodze sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęctwa poddawani są wszechstronnemu warunkowaniu po to, by w dojrzałym wieku stać się częścią kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. We „wspaniałym świecie” dominuje seks, prymitywne rozrywki i narkotyk „soma”, będący synonimem złotej recepty na szczęście. Pozornie obywatele Republiki są szczęśliwi i nie buntują się przeciwko władzy. Wszelkie namiętności i uczucia, takie jak miłość, nienawiść, bohaterstwo, czy poświęcenie są we „wspaniałym świecie” wyszydzane, potępiane i wstydliwe, jako potencjalne zagrożenie społecznej stabilności.
A jednak ten iluzoryczny raj na ziemi, zadrży w posadach, gdy do Londynu przybędzie buntowniczy nieznajomy. Czy mieszkańcy Republiki zaczną kwestionować zasady swojego na pozór utopijnego społeczeństwa, dowiecie się Państwo już wkrótce.

Prapremiera 04 lutego 2023 r., CZEKAMY NA WAS.


 

Realizatorzy
Reżyseria: Piotr Ratajczak
Scenografia i Reżyseria światła: Marcin Chlanda
Choreografia: Tobiasz Berg
Muzyka: Kamil Tuszyński
Asystent Reżysera: Daniel Salman
Dramaturgia: Magdalena Drab
Inspicjent: Monika Jabłońska-Sowa
Kierownik produkcji: Anna Karolina Pioś
Kostiumy: Dorota Gaj-Woźniak Grupa Mixer
Obsada
Paweł Ferens
HELMHOLTZ
Krzysztof Olchawa
HENRY FOSTER
Wojciech Rusin
MUSTAFA MOND
Daniel Salman
JOHN/DZIKUS
Jowita Stępniak
PRZEWODNICZKA
Marek Szkoda
DYREKTOR
Magdalena Zabel
DZIEWCZYNA Z BRWIĄ
Beata Mysiak
TANCERKA 2
Maria Micek
TANCERKA 3
Sponsorzy/patroni