Tytuł: Nowy wspaniały świat
Autor: Aldous Huxley
Opis

Opublikowany w 1932 roku „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya zaliczany jest do najbardziej cenionych i przenikliwych dzieł literatury XX wieku. Powieść, utrzymana w konwencji science fiction, została okrzyknięta bestsellerem wszechczasów, jako jedna z dwóch najsłynniejszych literackich antyutopii obok „Roku 1984” Georga Orwella. Z jednej strony głęboko poruszająca, z drugiej kontrowersyjna tematyka – wszechobecnej kontroli, oddziaływania technologii na człowieka, konsumpcjonizmu, kryzysu wartości, wolności i indywidualizmu jednostki – sprawia, że powieść niezmiennie stanowi lustrzane odbicie rzeczywistości pozostając wciąż przerażająco aktualna.
W „Nowym wspaniałym świecie” Huxley opisuje futurystyczny Londyn i cywilizację przyjemności, którą sterują technologie. Dzięki postępowi naukowemu społeczeństwo konsekwentnie realizuje marzenie ludzkości o powszechnym błogostanie, wolności od trosk i obfitości dóbr materialnych. Egzystencja obywateli ogranicza się do teraźniejszości. Wiedza o przeszłości, podobnie jak refleksja nad przyszłością, jest zakazana. Jak więc wygląda życie? W 2541 roku obywatele Republiki Świata powstają na drodze sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęctwa poddawani są wszechstronnemu warunkowaniu po to, by w dojrzałym wieku stać się częścią kastowej społeczności złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. We „wspaniałym świecie” dominuje seks, prymitywne rozrywki i narkotyk „soma” będący jedyną receptą na szczęście. Ludzie pozornie wydają się być szczęśliwi i nie buntują się przeciwko władzy. A przynajmniej nie dają po sobie poznać, że targają nimi jakiekolwiek emocje. Dzieje się tak dlatego, że wszelkie namiętności i uczucia – takie jak miłość, nienawiść, bohaterstwo, czy poświęcenie – są wyszydzane, potępiane i uznane za wstydliwe, bo stanowią potencjalne zagrożenie społecznej stabilności. Ten iluzoryczny raj na ziemi, zadrży jednak w posadach, gdy do Londynu przybędzie buntowniczy nieznajomy. Czy mieszkańcy Republiki zaczną kwestionować zasady leżące u podstaw na pozór utopijnego społeczeństwa?
 

Informujemy, że w spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe.

 

Recenzje:

„Nowy wspaniały świat” . O sterowaniu ludzkością w Teatrze imienia Osterwy w Lublinie, Piotr Zaremba

Fabryka małp, fabryka psów, rezerwat dzikich stworzeń, Tomasz Domagała

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie jest Instytucją Samorządu Województwa Lubelskiego wspólnie prowadzoną z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dyrektor Redbad Klynstra-Komarnicki

 

Patronat medialny: Radio Lublin, TVP 3 Lublin i Spotted Lublin

 

REZERWACJE I ZAKUP BILETÓW

Kasa Teatru

wt.-pt. 13:00-19:00

sb.-nd. 16:00-19:00

+48 81 532 42 46

+48 605 274 673

kasa@teatrosterwy.pl

Obsługa Widza

pn.-pt. 8:00-16:00

+48 81 532 44 36

+48 786 814 125

biuro@teatrosterwy.pl

 

Teatr prowadzi sprzedaż wejściówek w cenie 30 zł. Wejściówki można kupić w kasie teatru na 15 minut przed spektaklem. Liczba wejściówek jest ograniczona.

 

 

 


 

Informacje
Prapremiera: 04. 02. 2023 r.
Czas trwania: 155 min
Liczba przerw: 1
Realizatorzy
Reżyseria: Piotr Ratajczak
Przekład: Krzysztof Hejwowski
Scenografia i Reżyseria światła: Marcin Chlanda
Choreografia: Tobiasz Berg
Muzyka: Piotr Ratajczak, Kamil Tuszyński
Asystent Reżysera: Daniel Salman
Dramaturgia: Magdalena Drab
Inspicjent: Monika Jabłońska-Sowa
Kierownik produkcji: Anna Karolina Pioś
Kostiumy: Dorota Gaj-Woźniak Grupa Mixer
Obsada
Paweł Ferens
HELMHOLTZ
Krzysztof Olchawa
HENRY FOSTER
Wojciech Rusin
MUSTAFA MOND
Daniel Salman
JOHN/DZIKUS
Jowita Stępniak
PRZEWODNICZKA
Marek Szkoda
DYREKTOR
Magdalena Zabel
DZIEWCZYNA Z BRWIĄ
Beata Mysiak
TANCERKA 2
Maria Micek
TANCERKA 3
Galeria
Sponsorzy/patroni