Tytuł: Nowy wspaniały świat
Autor: Aldous Huxley
Opis

Opublikowany w 1932 r. Nowy wspaniały świat Aldousa Huxleya zaliczany jest do najbardziej cenionych i przenikliwych dzieł literatury XX wieku. Powieść, utrzymana w konwencji science fiction, została okrzyknięta bestsellerem wszechczasów, jako jedna z dwóch najsłynniejszych, obok Roku 1984 Georga Orwella, literackich antyutopii.


Z jednej strony głęboko poruszająca, z drugiej kontrowersyjna tematyka – wszechobecnej kontroli, oddziaływania technologii na człowieka, konsumpcjonizmu, kryzysu wartości, wolności i indywidualizmu jednostki – sprawia, że powieść niezmiennie stanowi lustrzane odbicie rzeczywistości, przez co pozostaje przerażająco aktualna.


W Nowym wspaniałym świecie Huxley opisuje futurystyczny Londyn, a w nim cywilizację przyjemności, którą sterują technologie. Społeczeństwo, które dzięki naukowemu postępowi konsekwentnie realizuje marzenie ludzkości o powszechnym błogostanie, wolności od trosk i obfitości dóbr materialnych, to społeczeństwo na wskroś konsumpcyjne. Egzystencja obywateli ogranicza się do teraźniejszości – wiedza o przeszłości jest zakazana, podobnie jak refleksja nad przyszłością. W 2541 r. obywatele Republiki Świata powstają na drodze sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęctwa poddawani są wszechstronnemu warunkowaniu po to, by w dojrzałym wieku stać się częścią kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. We „wspaniałym świecie” dominuje seks, prymitywne rozrywki i narkotyk „soma”, będący synonimem złotej recepty na szczęście. Pozornie obywatele Republiki są szczęśliwi i nie buntują się przeciwko władzy. Wszelkie namiętności i uczucia, takie jak miłość, nienawiść, bohaterstwo, czy poświęcenie są we „wspaniałym świecie” wyszydzane, potępiane i wstydliwe, jako potencjalne zagrożenie społecznej stabilności.
A jednak ten iluzoryczny raj na ziemi, zadrży w posadach, gdy do Londynu przybędzie buntowniczy nieznajomy. Czy mieszkańcy Republiki zaczną kwestionować zasady swojego na pozór utopijnego społeczeństwa, dowiecie się Państwo już wkrótce.

Informujemy, że w spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe.

 

Recenzje:

„Nowy wspaniały świat” . O sterowaniu ludzkością w Teatrze imienia Osterwy w Lublinie, Piotr Zaremba


 

Informacje
Prapremiera: 04. 02. 2023 r.
Czas trwania: 180 min
Liczba przerw: 1
Realizatorzy
Reżyseria: Piotr Ratajczak
Przekład: Krzysztof Hejwowski
Scenografia i Reżyseria światła: Marcin Chlanda
Choreografia: Tobiasz Berg
Muzyka: Kamil Tuszyński
Asystent Reżysera: Daniel Salman
Dramaturgia: Magdalena Drab
Inspicjent: Monika Jabłońska-Sowa
Kierownik produkcji: Anna Karolina Pioś
Kostiumy: Dorota Gaj-Woźniak Grupa Mixer
Obsada
Paweł Ferens
HELMHOLTZ
Krzysztof Olchawa
HENRY FOSTER
Wojciech Rusin
MUSTAFA MOND
Daniel Salman
JOHN/DZIKUS
Jowita Stępniak
PRZEWODNICZKA
Marek Szkoda
DYREKTOR
Magdalena Zabel
DZIEWCZYNA Z BRWIĄ
Beata Mysiak
TANCERKA 2
Maria Micek
TANCERKA 3
Galeria
Sponsorzy/patroni