''Historyja...'' ponownie na deskach Teatru!
poniedziałek, 27 czerwca 2022

Spektakl „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka to wspólne dzieło repertuarowego Teatru im. J. Osterwy w Lublinie i Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. To przedsięwzięcie, które łączy pracę aktorów teatru repertuarowego z doświadczeniem aktorów, wykorzystujących nowatorskie praktyki teatralne. Dla odbiorcy religijnego inscenizacja misterium może stanowić przeżycie związane ze sferą sakralną. Dla osoby, której bliskie są rodzime tradycje kulturowe, będzie to możliwość kontaktu z żywym zabytkiem. Dla wszystkich zaś – niezwykłą opowieścią, o tym jak życie zwycięża nad śmiercią. 

 
W pracy nad spektaklem twórcy łączą różne światy: sacrum i profanum, codzienność z religijnością, to co współczesne, z tym co dawne. Na scenie zespołowi aktorskiemu z Teatru im. J. Osterwy i „Gardzienic” towarzyszyć będzie muzyka na żywo wykonywana na  instrumentach dawnych. Za oprawę muzyczną spektaklu odpowiada prof. Maria Pomianowska. Najciekawszą grupę stanowią zrekonstruowane staropolskie fidele kolanowe. W zespole gra też ramieniowa fidel średniowieczna oraz wspak a także aerofony: cornamusa, cynk, pomort, flety proste i duduk oraz bębny obręczowe. Niezwykle ważną rolę w spektaklu odgrywają utwory wokalne i wokalno-instrumentalne, przeznaczone na głosy solowe oraz chór.
 
Praca nad spektaklem to także praca z językiem polskim. Dzieło Mikołaja z Wilkowiecka to jeden z najstarszych dramatów polskich. Daje twórcom pretekst i okazję do tego by o języku dyskutować, zmierzyć się z trudnością staropolszczyzny jednocześnie pokazując widzowi jej piękno i uniwersalizm. Twórcy bardzo mocno podkreślają także znaczenie języka w budowaniu naszej tożsamości narodowej, a teatr jest dla nich miejscem do prowadzenia o tym dyskusji. 
 
Staropolski tekst, warsztat aktorów teatru repertuarowego i zespołu z Gardzienic, muzyka i instrumenty w rękach reżysera Jarosława Gajewskiego budują spektakl, który Widzom dostarczy niezwykłych emocji.
 
GRAMY:
30 czerwca, godz. 19:00
1-2 lipca, godz. 19:00
3 lipca - spektakl dla seniorów, godz. 19:00
 
BILETY DO KUPIENIA TUTAJ
Galeria
Sponsorzy/patroni