Trwają próby do spektaklu ''Nowy wspaniały świat''
poniedziałek, 16 stycznia 2023

,,Nowy wspaniały świat’’ to powieść napisana przez słynnego pisarza Aldousa Huxleya w 1931 roku, który swoje wyobrażenie świata przedstawił w futurystycznej wizji. Ta antyutopia, zachowana w konwencji science-fiction opowiada o życiu opartym na szczęściu, wiecznym zdrowiu i młodości. Świat, w którym seks nie jest już niewygodnym tematem, a niezobowiązujące relacje między ludźmi są czymś naturalnym, a wręcz stają się wyznacznikiem normalności i przynależności do społeczeństwa. W codzienności opisywanej przez Huxleya ludzkość stać na przyjemności i to właśnie one są głównym celem w życiu. A co jeśli szczęście jednostki zostanie zaburzone? Na każdą wątpliwość i chwilowe obniżenie poziomu szczęścia przychodzi soma, w postaci tabletki.

System wydaje się być idealny, jednak jak w każdym ideale, zdarzają się błędy. Czym one są? A może powinniśmy zadać pytanie: kim? Kto zauważa, że coś jest nie tak, a świat nie powinien funkcjonować jedynie w oparciu o szczęście, seks i konsumpcję? Twórcy systemu czują zagrożenie i izolują niebezpieczeństwo od idealnego świata.

Futurystyczna wizja autora stała się inspiracją dla wielu twórców kultury masowej. W 1980 roku miała miejsce premiera filmu ,,Nowy wspaniały świat’’ w reżyserii Burta Brinckerhoffa, a w 1998 roku film o tym samym tytule wyreżyserował Lasile Libman oraz Larry Williams. Twórcy z całego świata nie tylko czerpali inspiracje z utworu, ale także z jego elementów. Imię i nazwisko bohaterki filmu ,,Człowiek demolka’’– Leniny Huxley, którą zagrała Sandra Bullock inspirowane jest powieścią Aldousa Huxleya. Zarówno na ekranie kinowym, jak i w muzyce ,,Nowy wspaniały świat’’ stał się głównym motywem. Przykładem tego zjawiska jest powstanie płyty zespołu heavymetalowgo Iron Maiden - ,,Brave New World’’ z 2000 roku.

 

Prapremiera już 4 lutego na Dużej Scenie!

Foto.: Pior Ratajczak

Galeria
Sponsorzy/patroni