Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego objęło współprowadzeniem Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, będący wiodącym ośrodkiem kultury na wschodniej ścianie Polski i kluczową instytucją kultury Województwa Lubelskiego.
Teatr Osterwy powstał z inicjatywy społecznej, a jego budowa była współfinansowana przez mieszkańców Lublina i Województwa Lubelskiego. Jest jedną z najstarszych instytucji kultury w kraju. Na lubelskiej scenie grali najwybitniejsi polscy artyści jak: Helena Modrzejewska, Stefan Jaracz, Ignacy Gogolewski, Juliusz Machulski czy Stanisław Mikulski. Teatr działa w Lublinie oraz na terenie całego województwa lubelskiego, gdzie w ramach projektu Objazdowej Sceny Reduta prezentuje spektakle w lokalnych ośrodkach kultury. Dodatkowym obszarem działań Teatru jest też artystyczna współpraca z krajami ściany wschodniej Polski. Patronem Teatru jest Juliusz Osterwa - legenda polskiego Teatru, reżyser i pedagog, który wprowadził do polskiej sztuki nowatorskie koncepcje inscenizacyjne. Był nie tylko wybitnym artystą, ale również człowiekiem renesansu, który wprowadził wiele innowacji do Teatru. Jest nazywany ojcem współczesnego Teatru polskiego, a jego twórczość i idee są nadal aktualne, zostawił po sobie tysiąc pięćset stron notatek. Jest niezmiennie inspiracją dla naszego Teatru.
Budynek Teatru w Lublinie powstał w 1886 roku - był wówczas jednym z najpiękniejszych i najnowocześniejszych Teatrów w Europie. Dziś budynek jest w opłakanym stanie i konieczna jest jego pełna rewitalizacja. Dzięki inicjatywie Jarosława Stawiarskiego Marszałka Województwa Lubelskiego Teatr został wpisany jako strategiczna inwestycja realizowana ze środków unijnych.
Decyzja prof. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o współprowadzeniu Teatru, pozwoli realizować działalność artystyczną z większym rozmachem i przyczyni się do wzrostu znaczenia Teatru im Juliusza Osterwy w województwie lubelskim i makroregionie – w tym krajach Trójkąta Lubelskiego.
Mamy dobrą wiadomość dla Lublina, ale także dla całej Polski – kolejna instytucja artystyczna została wprowadzona do grona instytucji współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie to 33 instytucja artystyczna, którą będziemy wspierali z naszego budżetu – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości podpisania umowy o współprowadzeniu. Zaznaczył, że polityka resortu skupia się na wspieraniu instytucji, które prezentują wysoki poziom merytoryczny czy artystyczny i których znaczenie wykracza poza region. Podkreślił, że współprowadzenie instytucji przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wzmacnia ją ekonomicznie i umożliwia rozwój.
- Teatr im. Juliusza Osterwy jest przykładem instytucji, która stara się być w kontakcie z widzem, także poprzez rozwijanie tradycyjnych programów, czyli wychodzenie do widza poza siedzibę instytucji – podkreślił prof. Piotr Gliński.
- Wierzę, że współpraca z ministerstwem przyniesie nam wiele korzyści, a nasz Teatr stanie się nie tylko miejscem artystycznych działań, ale również elitarnym ośrodkiem kultury w skali Lublina i makroregionu - mówi Redbad Klynstra-Komarnicki, dyrektor Teatru. - Przed nami otwierają się zupełnie nowe możliwości: oprócz zwiększenia oferty artystycznej planujemy także powołanie działu naukowego, który stworzy zręby Muzeum Teatru Juliusza Osterwy. Nasze marzenie to stworzenie Teatru, który nie tylko przyciąga publiczność, ale także stanowi tygiel kulturalny, edukacyjny i badawczy dla całej społeczności województwa lubelskiego - dodaje Klynstra-Komarnicki, który zarządza Teatrem od 2020 roku.
22 marca 2023 roku Teatr im. Juliusza Osterwy staje się instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego – tym samy rozpoczyna się nowy rozdział w historii jednego z najstarszych Teatrów w Polsce.