Wernisaż wystawy ''Fredro na scenie...życia i teatru''
czwartek, 25 maja 2023

W naszym Teatrze na 3 czerwca przygotowaliśmy wyjątkowe wydarzenie: wernisaż wystawy „Fredro na scenie… życia i teatru”, z udziałem Macieja Szeptyckiego – potomka Aleksandra Fredry, który o sławnym pradziadku i projekcie utworzenia Domu Komedii Fredry w Łaszczowie opowie podczas spotkania w Teatrze. Na podsumowanie dnia z Fredrą w Osterwie zaplanowano pokaz  „Zemsty” - teatru TV w reżyserii Redbada Klynstry–Komarnickiego.

Każdy z nas zna „Zemstę” Aleksandra Fredry czy jego „Śluby panieńskie”. Ale to tylko fragment fascynującej całości życiorysu wybitnego dramatopisarza.  Wystawa „Fredro na scenie… życia i teatru”, której otwarcie zaplanowano na 15:00, daje szansę na poznanie hrabiego też w innym kontekście – chociażby żołnierza napoleońskiego, ministra czy działacza społecznego.

Kuratorka wystawy Anna Nowak stworzyła „teatr wspomnień”, w którym na zwiedzających czeka sporo niespodzianek.
 - Nie przypadkowo otwieramy wystawę w czerwcu, kiedy urodziny obchodzą Aleksander Fredro i nasz patron Juliusz Osterwa  - jest to symboliczny ”prezent”  od Osterwy dla Fredry. 100 lat temu, Juliusz Osterwa dla uczczenia stuletniej rocznicy prapremiery „Zemsty” wystawił swoją „eksperymentatorską wersję ‘’ tej komedii i zagrał w niej Wacława - mówi Anna Nowak.   

Tego dnia wszyscy, którzy przyjdą na wernisaż będą mieli wyjątkową okazję spotkać się z jego potomkiem - hrabią Maciejem Szeptyckim, który opowie jak w jego rodzinie wspominany jest pradziadek Aleksander – nie tylko wybitny twórca, ale po prostu człowiek z krwi i kości, ze swoimi słabościami i wielkimi pasjami. Opowie też o swojej misji utworzenia Domu Komedii Fredry w Łaszczowie w województwie lubelskim.
- Stworzenie „Dom Komedii Aleksandra Fredry” – to projekt mojego życia, który realizuję od 10 lat. Jest to prywatna instytucja kultury. Powstaje w Łaszczowie, w jednym z majątków rodziny, który udało nam się również odzyskać  – mówi w jednym z wywiadów Maciej Szeptycki. - Czuję, że to, co robi, ma sens, a przecież dokładnie o to w życiu chodzi – dodaje potomek Fredry.
Po spotkaniu, z Maciejem Szeptyckim na Małej Scenie, które rozpocznie się o gdzie 16:00 widzowie Teatru będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć „Zemstę” Fredry w reżyserii Redbada Klynstry-Komarnickiego – spektakl teatru TV – pokaz również na Małej Scenie zaplanowano na 17:00.
Rok 2023 został uchwalony przez sejm rokiem Aleksandra Fredry. 20 czerwca będziemy świętować jego 230. urodziny. W Teatrze Osterwy już 3 czerwca oddamy głos i przestrzeń Teatru temu wybitnemu dramatopisarzowi i wyjątkowej postaci w historii Polski.

 


 

Galeria
Sponsorzy/patroni