Kalendarz
  PNWTŚRCZWPTSOBND
   
   
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  Tytuł: Płatonow
  Autor: Antoni Czechow
  Opis

  Adam Tarn nazwał Płatonowa „źródłem i kluczem do dramaturgii Czechowowskiej”. Bohaterowie tej sztuki żyją w świecie, w którym gazetowe komunały mieszają się z cytatami z Biblii, poezja przeplata się z operetkowymi szlagwortami, a prawdę częściej można usłyszeć z ust koniokrada niż od przedstawicieli miejscowej elity. Ten świat bez formy niepokojąco zaczyna wówczas przypominać naszą rzeczywistość, a irytujący i czarujący zarazem kabotyn Płatonow okazuje się wtedy być „bohaterem naszych czasów”.

   

  Czytając Płatonowa trudno oprzeć się wrażeniu przygnębiającej banalności, banalne jest zarówno to, co dobre czy szlachetne, jak i to, co złe i egoistyczne. Młody dwudziestoletni Antoni Czechow zmusza nas bowiem do wejścia w rozgadany świat małych prowincjonalnych interesików i romansików, każe nam słuchać wynurzeń przedwcześnie postarzałego powiatowego Don Juana i zapijaczonego Hamleta jednocześnie, który porzucił marzenia o naprawianiu świata, ale nie zdjął dającej poczucie bezkarności maski błazna. I tak wszystko – nawet miłość i śmierć – jest w tym świecie zagadywane i rozmamływane.

   

  Teatr tej młodzieńczej sztuki Czechowa nie może po prostu przenieść na scenę. Musi się zmierzyć z jej rozmiarami, gąszczem wątków i postaci czy tradycją dotychczasowych realizacji. W Lublinie Płatonow grany jest w nowym, przygotowanym specjalnie dla Teatru im. Juliusza Osterwy przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej, który uwzględnił fragmenty dotychczas pomijane i nietłumaczone na język polski. Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

  Jarosław Cymerman

  Informacje
  premiera 15 grudnia 2012
  Czas trwania: 120 min
  Liczba przerw: bez
  Realizatorzy
  reżyseria: Agnieszka Korytkowska-Mazur
  scenografia: Jacek Malinowski
  kostiumy: Magdalena Dąbrowska
  muzyka: Michał Jacaszek
  choreografia: Maciej Zakliczyński
  dramaturgia: Dana Łukasińska
  reżyseria światła: Marek Oleniacz
  Obsada
  Marta Ledwoń
  ANNA WOJNICEW
  Paweł Kos
  SERGIUSZ
  Jerzy Kurczuk
  SZCZERBUK
  Przemysław Gąsiorowicz
  KIRIŁŁ GŁAGOLIEW
  Marta Sroka
  MARIA GREKOW
  Artur Kocięcki
  WENGIEROWICZ - OJCIEC
  Daniel Salman
  WENGIEROWICZ - SYN
  Krzysztof Olchawa
  MICHAŁ PŁATONOW
  Magdalena Sztejman
  ALEKSANDRA (SASZA)
  Galeria
  Recenzje
  Sponsorzy/patroni