Kalendarz
  PNWTŚRCZWPTSOBND
   
   
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  Tytuł: Wiele hałasu o nic
  Autor: William Szekspir
  Tytuł oryginału: Much Ado About Nothing
  Przekład: Zofia Siwicka
  Opis

  Reżyser Tadeusz Bradecki kontynuuje na scenie Teatru im Osterwy przepyszną zabawę z Szekspirem. Tym razem wybrał dla widzów sztukę nigdy dotąd nie graną w Lublinie! „Wiele hałasu o nic” to, obok m.in. „Jak wam się podoba”, „Wszystko dobre, co się dobrze kończy”, „Straconych zachodów miłości, jedna z tzw. „komedii przebaczenia” Szekspira - mówi inscenizator.

   

  - Finałowe przebaczenie bywa w tych sztukach aż tak wyrafinowanie komediowe, że aż niewiarygodne. Śmiejemy się, to prawda, a jednak dwuznaczność końcowego rozdania zasług i kar za mroczne przewinienia zmusza nas do całkiem poważnej refleksji: jak to jest z tym dobrem i złem w otaczającym nas świecie?

   

  Wszystko było pięknie, miał być ślub; nagle on, zamiast „Tak, chcę” przed ołtarzem wykrzykuje: „Nie, bowiem ona jest ladacznicą!”. Stał się nieświadomie ofiarą wyjątkowo perfidnego pomówienia, prawdziwie piętrowej intrygi. Pod historyjką o piętrowej insynuacji w „Wiele hałasu o nic” Szekspir skrywa ważne dla naszego czasu pytanie o warunki istnienia dobra, które zwykliśmy nazywać prawdą. „W wiele hałasu o nic” obronią prawdę tzw. prości ludzie. Skrywa tam też autor subtelne analizy na temat: czym właściwie jest prawdziwa miłość… I nierozstrzygniętym pozostawia pytanie o tytułowe „nic”, o które tak wiele jest hałasu...

   

  Sztuka rozgrywa się na Sycylii, w Messynie, ale Tadeusz Bradecki proponuje nam znaczne przesunięcie w czasie. Będzie więc sycylijska mafia , kobiety w czerni i pejzaż pachnącego pomarańczami i winem filmowego włoskiego neorealizmu…

  Informacje
  premiera 29 stycznia 2011
  Czas trwania: 165 minut
  Liczba przerw: 1
  Realizatorzy
  reżyseria: Tadeusz Bradecki
  scenografia: Jagna Janicka
  kostiumy: Sławomir Smolorz
  opracowanie muzyczne: Andrzej Marko
  światła: Maria Machowska
  przygotowanie wokalne: Urszula Plis
  Obsada
  Galeria
  Filmy
  /
  Recenzje
  Wydarzenia
  Wiele hałasu o nic
  2016-10-17

  Sztuka "Wiele hałasu o nic" rozgrywa się na Sycylii, jednak reżyser dokonał wyraźnego przesunięcia w czasie i wprowadził Szekspirowskich bohaterów we włoski klimat lat 50. Ta lekka i pogodna komedia opowiada perypetie miłosne dwóch par, których miłość zostanie wystawiona na próbę przez wymyślne intrygi zawistnego kuzyna księcia. Spektakl pełen jest inteligentnych i błyskotliwych dialogów Beatrycze i Benedyka, których (ku zaskoczeniu ich samych) łączy nie tylko upodobanie do szermierki słownej, ale również gorące uczucie.

   

  Zapraszamy na spektakle w dniach:

  20-22 października, godz. 19:00

  23 października, godz. 17:00

  Sponsorzy/patroni