Kalendarz
  PNWTŚRCZWPTSOBND
   
   
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  Tytuł: Iwona, księżniczka Burgunda
  Autor: Witold Gombrowicz
  Opis

  Oto  dwór. Królują tu sztywne formy i konwenanse. Ich wyrafinowanie trąci mocno wynaturzeniem, skostnienie dławi wszystko, co nie jest, przeżartą występkiem, etykietą. W nudę i rutynę dworskiego ceremoniału wpada obce ciało. Nieskrępowane gorsetem manier, poddane jedynie bezwstydnej fizjologii, „nieforemne” i brzydkie – jak orzeka arystokratyczna klika.


  To Iwona. Drażni, zaciekawia, fascynuje. Prowokuje, samym istnieniem, krańcowe reakcje i decyzje. Czy da się „ucywilizować”? Czy można omotać ją mackami dworu, odrzeć  z jej autentyczności, wtłoczyć w ramę książęcego mariażu i tytułu? A jeżeli nie, jak się jej pozbyć?

   

  Dlaczego „nagość”, autentyczność, spontaniczność wciąż nie mają racji bytu w opanowanym przez kolejną mutację „formy” świecie?  Pytania, jakie obsesyjnie stawia w swej twórczości Witold Gombrowicz, pojawiają się w jego pierwszym dramacie -  „Iwonie, księżniczce  Burgunda” – sztuce,  którą w reżyserii Bogdana Toszy zobaczymy jako pierwszą premierę sezonu na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy.
   

  Informacje
  premiera 10 grudnia 2011
  Czas trwania: 145 minut
  Liczba przerw: 1
  Realizatorzy
  reżyseria: Bogdan Tosza
  scenografia i kostiumy: Anna Sekuła
  muzyka: Piotr Salaber
  choreografia: Zbigniew Szymczyk
  reżyseria światła: Bary
  Obsada
  Galeria
  Filmy
  /
  Recenzje
  Sponsorzy/patroni